Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Poznaj Tucznawę

Tucznawa to jeden z największych i najszybciej rozwijających się terenów inwestycyjnych przeznaczony dla dużych firm. To właśnie tu zagraniczne firmy decydują się inwestować w innowacyjne zakłady w Dąbrowie Górniczej.

Teren inwestycyjny Tucznawa to największy teren inwestycyjny w Polsce południowej obejmujący ponad 250 ha
Znakomite środowisko gospodarcze. W naszym mieście funkcjonuje ponad 13 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 17 dużych firm i ponad 100 firm średnich
Tereny cechują się elastycznym planem zagospodarowania przestrzennego

Korzystne położenie

Teren inwestycyjny jest dogodnie skomunikowany. Dzięki temu zyskujesz łatwy dostęp do głównych szlaków drogowych, a także regionalnych ośrodków transportu kolejowego i lotniczego.

Transport drogowy

Droga ekspresowa S1 – 6 km
Droga krajowa DK94 – 8 km
Autostrada A1 – 24 km
Autostrada A4 – 25 km

Transport kolejowy

Euroterminal, terminal przeładunkowy – Sławków – 14 km

Transport lotniczy

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach – 20 km

Nasi inwestorzy

8 8
Inwestorów
169 169
Zainwestowanych hektarów
3800 3800
Miejsc pracy

NGK Ceramics Polska

NGK Ceramics Polska Sp. z o.o. jest zakładem produkcyjnym będącym częścią międzynarodowej grupy spółek NGK Insulators, Ltd. (Grupy NGK), światowego lidera w produkcji materiałów technologicznych. Zakład produkcyjny w Dąbrowie Górniczej specjalizuje się i rozwija produkcję filtrów DPF z węglika krzemu.

Schade Polska

Firma, zajmująca się w szczególności międzynarodowym i krajowym transportem szkła płaskiego z wykorzystaniem specjalistycznych naczep. Schade Polska wybuduje w Tucznawie halę do magazynowania i składowania towarów.

SK hi-tech battery materials Poland

Spółka budująca zakład produkcyjny separatorów akumulatorów litiowo-jonowych w Tucznawie, jest częścią SK ie technology Co., ltd. należącą do SK Group, jednej z największych firm w Korei Południowej.

Outokumpu

Outokumpu to globalny producent stali nierdzewnej. W Tucznawie powstaje zakład do przerobu stali nierdzewnej, w której wytwarzane będą produkty dla branży zaawansowanych technologii.

Jass Board

Jass Board to młoda i dynamiczna firma, której działalność opiera się na produkcji oraz dystrybucji tektury litej i falistej.

Instanta

Instanta to dynamicznie rozwijająca się firma będąca obecnie jednym ze światowych liderów w kategorii kawy rozpuszczalnych. Firma specjalizuje się w produkcji kawy pod własnymi markami klientów.

SK hi-tech battery materials Poland

W 2021 r. inwestor zdecydował o zakupie kolejnych gruntów w Tucznawie w celu zwiększenia mocy produkcyjnych powstającego zakładu. Spółka budująca zakład produkcyjny separatorów akumulatorów litiowo-jonowych w Tucznawie, jest częścią SK ie technology Co., ltd. należącą do SK Group, jednej z największych firm w Korei Południowej.

Press Glass

Press Glass to największy producent szyb zespolonych w Europie. Wytwarza je w 14 zakładach zlokalizowanych w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ich dzienna zdolność produkcyjna sięga 30 tys. m2 szyb. Wyroby firmy wykorzystywane są m.in. w oknach i drzwiach, ekranach akustycznych oraz szklanych fasadach budynków wielkopowierzchniowych. W portfolio Press Glass znajdziemy m.in. budynki w Nowym Jorku (m.in. Courtyard LIC by Marriott i 125 Greenwich Street), Katowicach (MCK), Warszawie (Złota 44 i Q22) i Wrocławiu (Sky Tower).

Brembo

Brembo posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach w kilkunastu krajach. W Polsce zakłady znajdują się w Dąbrowie Górniczej, Częstochowie i Niepołomicach, gdzie łącznie pracuje około 2 tysięcy osób. Od kilkudziesięciu lat hamulce Brembo wyposażają samochody i motocykle jeżdżące po drogach całego świata, a także te, które podziwiać możemy na torach Formuły 1, Formuły E czy w rajdach typu Paryż-Dakar.

Kazdębie po sąsiedzku

Kazdębie to znakomicie zlokalizowane i uzbrojone tereny inwestycyjne przygotowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Położone 6 km na południe od Tucznawy doskonale skomunikowane tereny inwestycyjne stanowią znakomitą sytuację dla małych i średnich firm podwykonawczych pracujących na rzecz dużych zakładów ulokowanych w na terenie naszego miasta.

Tucznawa jest w KSSE. Co możesz zyskać?

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. jest instytucją właściwą dla tych firm, które chcą skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnień podatkowych, ponosząc nakłady inwestycyjne lub tworząc nowe miejsca pracy.

Instytucje otoczenia biznesu

Decydując się na inwestycję w Dąbrowie Górniczej, możesz liczyć na szeroki wachlarz wsparcia wielu instytucji otoczenia biznesu.

Sytuacja planistyczna

Czy teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Tak. Tekst i rysunek planu można pobrać używając przycisków poniżej lub z BIP Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Jakie przeznaczenie przewidziane jest dla terenu w MPZP?

Przeznaczeniem podstawowym terenu jest wielofunkcyjna strefa przemysłowo-usługowa.

Dopuszcza się przeznaczenie terenu pod składy, garaże, urządzenia infrastruktury technicznej i komunikacji.

W przypadku kompleksu B4 podstawowym przeznaczeniem terenu są usługi a dopuszczalnym garaże, urządzenia infrastruktury technicznej i komunikacji.

Jaki jest dopuszczalny procent zabudowy?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie określa wskaźnika zabudowy dla terenu.

W przypadku kompleksu B4 minimalny udział zieleni został ustalony na 20%.

Czy istnieją jakieś ograniczenia związane z ochroną środowiska?

Inwestor zobowiązany jest do:

 • ograniczenia uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludzi przez wszystkich użytkowników, do granic terenu, do którego odnosi się tytuł prawny,
 • ochrony przed zanieczyszczeniem powierzchni ziemi na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia oraz w fazie jego eksploatacji i likwidacji,
 • realizacji odwodnienia parkingów i dróg dojazdowych z uwzględnieniem neutralizacji ścieków deszczowych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szczególnymi,
 • gromadzenie i usuwanie odpadów winno być zgodne z zasadami ochrony środowiska określonymi w odrębnych przepisach,
 • zakaz prowadzenia gospodarki mogącej mieć negatywny wpływ na ochronę podziemnych zasobów wody pitnej,
 • niewykorzystane dla funkcji podstawowej i dopuszczalnej tereny winny być zagospodarowane zielenią.

Co z miejscami parkingowymi?

Inwestor zobowiązany jest do zapewnienia potrzeb parkingowych w granicach obszaru.

Dokumenty planistyczne do pobrania

Zespół Obsługi Inwestora

Nasz doświadczony zespół obsługi inwestora jest do Waszej dyspozycji na każdym etapie inwestycji od decyzji lokalizacyjnej, uzyskania decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę, oddania inwestycji, a także po jej zakończeniu.

Naczelnik Wydziału

Ewa Fudali-Bondel

Kierownik Referatu

Paweł Zygmunt

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko* (wymagane)

  Telefon* (wymagane)

  Twój adres e-mail* (wymagane)

  Temat* (wymagane)

  Treść wiadomości

  - - - - -
  Zgodnie z art.13 ust.1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (UE) 2016/679, informujemy, iż:

  1. Administratorem Pani/a danych osobowych jest Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza z siedzibą w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, tel. 32 295 67 14, fax 32 295 96 77, e-mail: um@dabrowa-gornicza.pl.
  2. Dane osobowe przetwarzane są wyłącznie w celu do jakiego zostały podane, na podstawie art. 6 ust.1 lit. a do e, ww. rozporządzenia.
  3. „Polityka praw i wolności” obowiązująca w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej zakłada prawo do: dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, cofnięcia zgody na przetwarzanie.
  4. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Urzędzie Miejskim, w Dąbrowie Górniczej to: tel. 32 295 67 34, e-mail: iodo@dabrowa-gornicza.pl

  Aktualności z dąbrowskich terenów inwestycyjnych

  Kazdębie na medal!

  Teren inwestycyjny znajdujący się w Strefie Aktywności Gospodarczej „Kazdębie” zajął 1. miejsce w województwie śląskim w dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal”. „Grunt na Medal” to konkurs organizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, we współpracy z Marszałkami Województw […]

  Tucznawa nagrodzona. Została uznana najlepszą inwestycją dekady

  Uruchomienie strefy gospodarczej w Tucznawie zostało uznane za jedną z dziesięciu najlepszych inwestycji minionego dziesięciolecia. Wyróżnienie przyznano w ramach konkursu Top Inwestycje Komunalne. – Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie odważne decyzje moich poprzedników i praca wielu zaangażowanych osób – […]

  SK IE Technology debiutuje na giełdzie w Seulu

  SK IE Technology – spółka matka naszego dąbrowskiego inwestora SK hi-tech battery materials Poland – zadebiutowała wczoraj, 11 maja 2021 r., na koreańskiej giełdzie. Na terenie strefy aktywności gospodarczej w Tucznawie, spółki należące do koncertu SK Innovation budują fabryki, w […]

  Koreański koncern nie zwalnia tempa

  Dąbrowa Górnicza jest dobrym miejscem do realizacji dużych inwestycji. Pokazuje to m.in. przedsięwzięcie koreańskiego koncernu SK Innovation. Jego przedstawiciele rozmawiali dziś z władzami miasta o działaniach firmy, które prowadzone są w Tucznawie. Na terenie strefy aktywności gospodarczej w Tucznawie, spółki […]

  Producent kawy kolejnym inwestorem w Tucznawie

  Instanta, to nowy inwestor, który zdecydował się zainwestować na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej. Uruchomienie nowego zakładu produkującego kawę planowane jest do końca 2023 roku. – Nasz inwestor, międzynarodowy producent kawy, Instanta rozwija skrzydła z KSSE. Przedsiębiorca […]

  Polska umacnia się na pozycji lidera elektromobilności

  SK ie technology Co., ltd. należąca do Grupy SK ogłasza kolejną inwestycje za niemal 1,5 mld PLN. Koncern rozwija budowaną fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej. Jeszcze przed ukończeniem ogłoszonej w […]

  Rozwijaj swój biznes w Kazdębiu

  Prace związane z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w Kazdębiu mają się ku końcowi. Na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych na Kazdębiu miasto pozyskało ponad 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego. Dzięki temu wsparciu grunty zostały zniwelowane i całkowicie […]

  Hi, Poland! Poznajcie SK

  Powitajmy wspólnie technologie przyszłości i pracujmy razem na lepsze jutro. To hasło przewodnie kampanii rekrutacyjnej prowadzonej obecnie przez koreańskiego giganta, który wchodzi właśnie na nasz rynek. Z uwagi na innowacyjny produkt i nowoczesne technologie stosowane w procesie produkcji, warto się […]

  Spotkanie z nowym prezesem SK

  W czwartek, 10 września br., w Urzędzie Miejskim Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie z nowym kierownictwem SK high-tech battery materials Poland. Firma, która na terenach inwestycyjnych w Tucznawie buduje zakład produkcyjny separatorów baterii litowo-jonowych, w swojej działalności ceni przede wszystkim […]

  Przetarg na sprzedaż nieruchomości, Dąbrowa Górnicza – teren Tucznawa

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Spółka Akcyjna w Katowicach, 40-026 Katowice, ul. Wojewódzka 42, tel. (+48 32) 2510-736, fax (+48 32) 2513-766, jako zarządzający Specjalną Strefą Ekonomiczną ogłasza pierwszy łączny przetarg pisemny nieograniczony mający na celu: – wyłonienie podmiotu, który uzyska […]

  Skip to content