Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Polska umacnia się na pozycji lidera elektromobilności

SK ie technology Co., ltd. należąca do Grupy SK ogłasza kolejną inwestycje za niemal 1,5 mld PLN. Koncern rozwija budowaną fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej.

Jeszcze przed ukończeniem ogłoszonej w ubiegłym roku inwestycji w fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych koreańska spółka postanowiła zwiększyć moce produkcyjne zakładu w Dąbrowie Górniczej o dodatkową linię produkcyjną. Dzięki temu w ciągu trzech lat prognozowana produkcja separatorów we wszystkich fabrykach spółki na świecie wzrośnie z 530 milionów m2 do 1870 milionów m2, a zatrudnienie w Dąbrowie Górniczej znajdzie kolejne kilkaset osób.

Pierwotna inwestycja o wartości 335 mln EUR zakładała powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy. Kolejny etap rozwoju spółki SK Hi-Tech Battery Materials Poland to zaangażowanie podobnych środków oraz podwojenie miejsc pracy. Tym samym SK ie technology zostanie liderem w dostarczaniu separatorów do baterii, a Polska umocni pozycję w regionalnym ekosystemie e-mobilności.

Dzięki stabilności gospodarczej i wykwalifikowanym pracownikom, Polska jest głównym miejscem docelowym dla inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z czołowych w Europie, jeśli chodzi o zakładanie działalności gospodarczej. Ponadto, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby utworzonych miejsc pracy, a Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) znajdują się w czołówce na świecie. Przyciągnięcie kolejnej znaczącej inwestycji jest również efektem doskonałej współpracy Miasta, SSE oraz PAIH – powiedziała Grażyna Ciurzyńska, p.o prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W ubiegłym roku KSSE, wspólnie z partnerami, pozyskała SK Innovation jako strategicznego inwestora dla regionu i wydała decyzję o wsparciu projektu wartego ponad 1 mld zł, dzięki któremu powstanie co najmniej 300 nowych miejsc pracy. To u nas, w hubie motoryzacyjnym KSSE, koreański gigant zainwestował pierwszy raz w Polsce. Dziś cieszymy się, że SK Innovation jest u nas dobrze i decyduje o rozszerzeniu inwestycji na terenie KSSE. To kolejne wysokojakościowe miejsca pracy w regionie – zaznaczył dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE)

Cieszę się, że w tym trudnym szczególnie dla gospodarki okresie mogę przekazać dobre wieści z zakresu dużych inwestycji zagranicznych w Dąbrowie Górniczej. SK Innovation podwaja moce w Polsce, firma podjęła decyzję o rozbudowie zakładu w Tucznawie i budowie dodatkowej linii produkcyjnej. Nasz koreański partner potwierdza tym samym, że nastawiony jest na dalszy rozwój i globalną ekspansję na rynku baterii litowo-jonowych –  podkreślił Marcin Bazylak, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.

Spółka SK Hi-Tech Battery Materials Poland, która buduje i w przyszłości będzie zarządzać zakładem produkcyjnym w Tucznawie, jest częścią SK ie technology Co., ltd. należącą do SK Group, jednej z największych firm w Korei Południowej. SK jako pierwsza w Korei i trzecia na świecie, opracowała „LiBS” – separator do akumulatorów litowo-jonowych, kluczowy składnik akumulatorów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych i zaawansowanych technologii SK dostarcza klientom zróżnicowane i niestandardowe rozwiązania.

Kolejna faza inwestycji w Dąbrowie Górniczej jest częścią naszych starań w zakresie dynamizacji łańcucha dostaw przemysłu bateryjnego, a także głębokiej zmiany SK Innovation poprzez wzmocnienie konkurencyjności technologicznej, tworzenia nowych, globalnych baz produkcyjnych, oraz ekspansji we właściwym dla rynku czasie – zaznaczył w komunikacie Jae-sok Rho, prezes SK ie technology.

Zespół Centrum Inwestycji PAIH pracuje z inwestorem od 2018 roku i już następnego dnia po ogłoszeniu decyzji o budowie fabryki w województwie śląskim rozpoczął rozmowy o zwiększeniu jego obecności w Polsce. Dziś jesteśmy tym bardziej zadowoleni, że udało się do tego przekonać inwestora bez oferowania środków w ramach pomocy publicznej. Świadczy to atrakcyjności Polski w oczach zagranicznych inwestorów – dodaje prezes Ciurzyńska.

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Jesteśmy obecnie czołowym producentem części samochodowych w CEE i 9. na świecie oraz 6. producentem samochodów na Starym Kontynencie. Dziś już blisko 1/5 polskiego eksportu to właśnie motoryzacja. Od kilku lat branża się zmienia, a nad Wisłą powstaje wyjątkowy na skalę europejską ekosystem producentów i poddostawców dla branży elektromobilności. Przyciągnęliśmy największych graczy, m.in. LG Chem czy Toyotę produkującą w Polsce serca jej hybrydy.

Strefa inwestycyjna w Tucznawie cały czas intensywnie się rozwija, a miasto kończy budowę nowych dróg i innej infrastruktury takiej jak chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociągi i zbiorniki retencyjne, które zapewniają inwestorom idealnie przygotowane tereny inwestycyjne.

Skip to content