Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Koreański koncern nie zwalnia tempa

Dąbrowa Górnicza jest dobrym miejscem do realizacji dużych inwestycji. Pokazuje to m.in. przedsięwzięcie koreańskiego koncernu SK Innovation. Jego przedstawiciele rozmawiali dziś z władzami miasta o działaniach firmy, które prowadzone są w Tucznawie.

Na terenie strefy aktywności gospodarczej w Tucznawie, spółki należące do koncertu SK Innovation budują fabryki, w których powstawać będą separatory baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Niedawno koreański inwestor zdecydował o rozbudowie kompleksu produkcyjnego, dzięki czemu dąbrowskie zakłady będą największymi spośród wszystkich, które posiada.

Całkowite nakłady inwestycyjne, związane z utworzeniem i uruchomieniem czterech fabryk w Tucznawie, przekroczą 1,5 mld EUR (prawie 7 mld złotych). W najbliższych latach, przy produkcji separatorów do baterii litowo-jonowych, zatrudnienie znajdzie 800 osób. Realizacji tych zadań i plany rozwoju były temat spotkania, w którym uczestniczyli Lee Sooheang, wiceprezes SK ie technology; Park Byungchul, prezes SK hi-tech battery materials Poland; Lim Keunsung, lider projektu budowy zakładu SK hi-tech battery materials Poland w Dąbrowie Górniczej; Marcin Bazylak, prezydent miasta; Wojciech Kędzia, zastępca prezydenta miasta; Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego; Paweł Zygmunt, kierownik referatu rozwoju i obsługi inwestora.

SK ie technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. W Polsce działa od 2018 roku.

Tereny w Tucznawie, wchodzące w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmują 260 ha. Część jest już zajęta, ale 128 ha – dobrze przygotowanych, uzbrojonych i skomunikowanych – może zostać zagospodarowane. Na obszarze inwestycyjnym, oprócz SK ie technology, działa japońska fabryka NGK Ceramics, od 2017 r. produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Źródło: www.dg.pl

Skip to content