Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Tucznawa nagrodzona. Została uznana najlepszą inwestycją dekady

Uruchomienie strefy gospodarczej w Tucznawie zostało uznane za jedną z dziesięciu najlepszych inwestycji minionego dziesięciolecia. Wyróżnienie przyznano w ramach konkursu Top Inwestycje Komunalne. – Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie odważne decyzje moich poprzedników i praca wielu zaangażowanych osób – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. We wtorek, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, odbyła się gala, na której uhonorowano laureatów.

Top Inwestycje Komunalne to konkurs ogólnopolski, organizowany przez PortalSamorzadowy.pl. Rokrocznie wyłania najważniejsze inwestycje komunalne, które służą rozwojowi gospodarczemu, mają duże znaczenie dla regionu i mieszkańców. Faworytów wskazują czytelnicy portalu, a także jury złożone z samorządowców, ekonomistów, menedżerów, ekspertów i urzędników. Z okazji 10. edycji konkursu powyższe grono wybrało czołowe przedsięwzięcia ostatniej dekady. Wśród nich znalazła się dąbrowska Tucznawa.

– Bardzo mnie cieszy, że co roku możemy nagradzać inwestycje, które zmieniają otaczającą nas przestrzeń, wnoszą do niej nową jakość i służą mieszkańcom lokalnych społeczności. Teraz mieliśmy możliwość dokonania inwestycyjnego podsumowania ostatniej dekady, co sprawiło nam wyjątkową przyjemność. Top Inwestycje 10-lecia to projekty wzorcowe, godne naśladowania – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

– Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie odważne decyzje moich poprzedników i praca wielu zaangażowanych osób. Dlatego odbierając nagrodę ze sceny podziękowałem Markowi Lipczykowi, który 20 lat temu będąc prezydentem miasta pozyskał dla Dąbrowy Górniczej 260 hektarów ziemi i przekształcił je w teren inwestycyjny. Podziękowałem również prezydentowi Zbigniewowi Podrazie oraz jego zastępcy Henrykowi Zagule za to, że 10 lat temu rozpoczęli uzbrajanie tych terenów. Szczególne podziękowania skierowałem do Ewy Fudali-Bondel, mojej pełnomocnik ds. rozwoju gospodarczego, która zbudowała zespół obsługi inwestorów i wspólnie z nim zabiega o kolejnych inwestorów do naszego miasta – podkreśla prezydent Marcin Bazylak.

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

W Tucznawie jest już sześciu dużych inwestorów. Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy). Wkrótce działalność rozpocznie SK ie technology, firma z kapitałem koreańskim, wiodący producent separatorów baterii litowo–jonowych, wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych.

Przedsięwzięcia tego typu nie byłyby możliwe bez oddania do użytku pod koniec 2014 r. nowej drogi o długości 9 km, która skomunikowała tereny inwestycyjne w Tucznawie z najważniejszymi drogami przebiegającymi przez Dąbrowę Górniczą – od przebudowanego węzła DK 94/ DW 790, poprzez DW 790, ul. Koksowniczą, ul. Gołonoską i nowy odcinek prowadzący przez Las Bienia do skrzyżowania z ul. Idzikowskiego. Przebudowa objęła też utworzenie rond na skrzyżowaniach: DW 790/Składowa, DW 790/Koksownicza, Koksownicza/Gołonoska, Gołonoska/Ząbkowicka/Związku Orła Białego.

Strefa inwestycyjna obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto, m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 130 ha jest już zagospodarowywanych przez firmy, a 81,6 ha czeka na nowych właścicieli. Przygotowanie i udostępnienie terenów w Tucznawie kosztowało 45,7 mln. W samym tylko 2020 r. ze sprzedaży miejskich gruntów pozyskano tam 29 mln zł, a w 2021 r. SK ie technology dokupił 30 ha, za które zapłacił miastu 30,8 mln zł. Szereg działań związanych z pozyskiwaniem przedsiębiorców gmina prowadzi we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

 

Źródło: dg.pl

Skip to content