Konkurs Model Biznesowy dla Dąbrowy
Konkurs Model biznesowy dla Dąbrowy został stworzony z myślą o aktywizacji i pielęgnowaniu przedsiębiorczości wśród mieszkańców. Konkurs ma on na celu wspieranie przedsiębiorczości i wyłonienie najbardziej konkurencyjnego pomysłu na biznes prowadzonego na terenie Dąbrowy Górniczej. Jego atrakcyjność podnosi możliwość konsultacji z mentorami z dziedziny biznesu oraz atrakcyjne nagrody.
- małych i mikro
przedsiębiorstw
prowadzących działalność
nie dłużej niż pięć lat
Dla kogo?
- spółki prawa handlowego, które prowadzą działalność nie dłużej niż 5 lat i chcą wdrożyć w swojej firmie nowy model / produkt / usługę
EDYCJA
PULA NAGRÓD
LICZBA UCZESTNIKÓW
Etapy programu
Szkolenie online
Obowiązkowe szkolenie online z zakresu tworzenia modeli biznesowych.
Skontaktuj się z nami w celu uzyskaniu kodu dostępu do szkolenia.
Przygotowanie i złożenie wniosku
Zgłoszenie należy wysłać w terminie do 23 października 2022 r.
Warsztaty z pitchowania
Finaliści konkursu w terminie do 10 listopada 2022 r. zobowiązani będą do odbycia warsztatów z pitchowania organizowanych przez DIP.
Prezentacja konkursowa
Etap drugi polega na prezentacji własnego Modelu Biznesowego przez Uczestnika przed publicznością na uroczystej Gali Finałowej, która odbędzie się 5 grudnia 2022 r. w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Finał III edycji konkursu na Model Biznesowy dla Dąbrowy
Rozbudowa istniejącej kawiarni i sali zabaw „Bohomaz” o miejsce do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej dla dzieci. To propozycja, która zwyciężyła w trzeciej edycji konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”.
Finałowa gala konkursu odbyła się 5 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia. W jej trakcie zaprezentowali się autorzy pięciu koncepcji biznesowych, które jury wybrało spośród dwunastu zgłoszeń.
– Obrady były burzliwe. Mamy różne doświadczenia i spojrzenia na inicjatywy biznesowe. Przy ocenie braliśmy pod uwagę m.in. opłacalność przedstawionych pomysłów czy ich odniesienie do podobnych, realizowanych już przedsięwzięć – mówi dr hab. Marcin Lis, prorektor Akademii WSB.
– Zwracaliśmy także uwagę, jak zaproponowane biznesy wpłyną na społeczeństwo, na to, jak przysłużą się mieszkańcom. Są to rzeczy ciekawe, innowacyjne i rozwojowe. W jury znaleźli się przedstawiciele miasta, biznesu i środowiska akademickiego, co dało nam szerokie spojrzenie na prezentowane pomysły – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent miasta.
W ocenie jurorów najlepiej wypadła propozycja Pauliny i Katarzyny Grandy, które w kawiarni i sali zabaw „Bohomaz” zamierzają utworzyć specjalną przestrzeń do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej.
– Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie warsztatami z elementami integracji sensorycznej, które czasami organizujemy. Chętnych jest zawsze więcej niż miejsc. Wpływ na to miała m.in. pandemia i ograniczenia kontaktów dzieci z rówieśnikami, co rozchwiało ich emocjami. Rodzice mówią nam, że szukają wsparcia w tym zakresie – tłumaczą zwyciężczynie.
– Remont i wyposażenie sali umożliwi organizację cyklicznych zajęć, z których skorzysta większa grupa dzieci. Udział w nich, w zależności od potrzeb, pozwoli na wyciszenie albo pobudzenie, rozwój zmysłów i prawidłowe reagowanie na bodźce – podkreślają Paulina i Katarzyna Granda.
Sala będzie wyposażona m.in. w edukacyjne zabawki o różnych fakturach, poduchy, materace, deski do balansowania czy różnorodne podłoża. Znajdą się w niej elementy o różnych barwach, emitujące światło i dźwięki. Dzięki temu będzie można stymulować zmysł wzroku, słuchu, dotyku czy równowagi.
Na wdrożenie w życie swojej koncepcji, zwyciężczynie otrzymają 15 tys. zł i pakiet dodatkowych nagród.
Drugie miejsce zajęła Agnieszka Piskorz, która w gabinecie fizjoterapeutycznym chce stosować autorską technikę modelowania i odmładzania twarzy Facemodeling Program. Na trzecim miejscu uplasowała się Angelika Paszcza, która zaproponowała stworzenie centrum kształcenia obejmującego zajęcia artystyczne, naukowe, społeczne oraz językowe.
Nagroda publiczności trafiła do Krystiana Zagródki z pracowni PRAZA architekci. Jego pomysł to tworzenie makiet architektonicznych 3D. W finale znalazł się także Paweł Barwiński, którego firma PB CAD świadczy usługi ogrodnicze i sprzątające.
Wszyscy uczestnicy najpierw opisali swoje biznesowe pomysły, skalkulowali koszty związane z ich prowadzeniem, wskazali potencjalnych klientów, przewagi rynkowe czy sposoby promocji. Finaliści na scenie PKZ w ciągu pięciu minut prezentowali swoje pomysły, a następnie przez osiem minut odpowiadali na pytania jury i publiczności.
– Udział w konkursie i finałowa prezentacja to była dla nas spora dawka stresu. Czasami jednak warto wyjść ze swojej strefy komfortu, podjąć wyzwanie i zrobić krok naprzód – podkreślają zwyciężczynie.
Konkurs to propozycja dla tych, którzy mają dobrze przemyślany pomysł na biznes i zaplanowane działania, jak wprowadzić go w życie. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości w mieście. Chodzi w nim o wyłonienie oryginalnego, najbardziej innowacyjnego, spójnego merytorycznie oraz finansowo przedsięwzięcia biznesowego, które będzie realizowane w Dąbrowie Górniczej. Zgłaszać mogli się ci, którzy myślą o rozkręceniu działalności gospodarczej, a także osoby które prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat.
III edycja konkursu na Model Biznesowy dla Dąbrowy
Masz pomysł na biznes? Jeśli prowadzisz firmę nie dłużej niż 5 lat, zgłoś się do Konkursu pn. „Model Biznesowy dla Dąbrowy”, organizowanego przez Gminę Dąbrowa Górnicza. Poprzednie edycje zakończyły się dużym powodzeniem medialnym. Zostały założone także 4 nowe firmy, które tworzą teraz dąbrowski ekosystem młodego biznesu. Konkurs ma za zadanie wyłonienie najbardziej spójnego pod względem części merytorycznej i finansowej a także innowacyjnego pomysłu na biznes. Kluczowym wymogiem jest docelowe prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Dąbrowy Górniczej. Do III edycji mogą zgłosić się również spółki prawa handlowego. Chcemy wyłonić oryginalne i najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie biznesowe które będzie realizowane w Dąbrowie Górniczej.
III edycja Konkursu - pobierz pakiet dokumentów
Nagrody
15 000,00 PLN
Ufundowana przez:
Saint-Gobain Glass
15 000,00 PLN
Ufundowana przez: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
10 000,00 PLN
Ufundowana przez: ArcelorMittal Poland
5 000,00 PLN
Ufundowana przez: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Pan Marcin Bazylak
TABLET O WARTOŚCI 1 000,00 ZŁ
Ufundowana przez: POWIATOWY URZĄD PRACY W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
USŁUGA GRAFICZNA: 3 000,00 ZŁ
Ufundowana przez: Agencja reklamowa MOM STUDIO Sp. z o.o.
2 X ROCZNY KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO O WARTOŚCI 2 500,00 ZŁ
Ufundowana przez: British School – Ogólnopolska Szkoła Językowa
JEDNORAZOWA KONSULTACJA + PAKIET START INSTAGRAM (PRZYGOTOWANIE, WDROŻENIE ZMIAN PROFILU FIRMOWEGO NA INSTAGRAMIE) + PRZYGOTOWANIE FILMU DO WYKORZYSTANIA o WARTOŚCI 750,00 ZŁ
Ufundowana przez: Katarzyna Kantor imanage4you
POMOC W OPRACOWANIU STRATEGII MARKETINGOWO – SPRZEDAŻOWEJ O WARTOŚCI 10 000,00 ZŁ
Ufundowana przez: Agencja reklamowa MOM STUDIO Sp. z o.o.
SZKOLENIE SOCIAL MEDIA – (2 DNI TEORIA I PRAKTYKA) O WARTOŚCI 3 500,00 ZŁ
Ufundowana przez: Borkiewicz & Biegańska Sp. z o.o.
INDYWIDUALNE SZKOLENIE (1,5 H) Z COPYWRITINGU W ZAKRESIE TWORZENIA SKUTECZNYCH TREŚCI (OFERTY SPRZEDAŻOWEJ, TEKSTÓW NA STRONĘ WWW, POSTÓW W SOCIAL MEDIACH), POŁĄCZONE Z KOMPLEKSOWĄ ANALIZĄ I DORADZTWEM EKSPERCKIM POD KONKRETNY BIZNES. WARTOŚĆ: 3,800 ZŁ
Ufundowana przez: DOCTOR COPYWRITER – Dr Justyna Łapaj – Kucharska
KONSULTACJA ARCHITEKTONICZNO – PROJEKTOWA SIEDZIBY FIRMY O WARTOŚCI 1 000,00 ZŁ
Ufundowana przez: Archizone Studio Projektowe
SZKOLENIE Z OBSŁUGI PANELU WORDPRESS O WARTOŚCI 3 000,00 ZŁ
Ufundowana przez: UX WEB – Marek Demko
5 x VOUCHER O WARTOŚCI 59 ZŁ NA TRENING PRÓBNY ŁĄCZNA WARTOŚĆ: 295,00 ZŁ
Ufundowana przez: ACTIVE POINT – Studio EMS
VOUCHER NA LEKCJĘ JĘZYKA OBCEGO W KLUBIE JĘZYKOWYM DLA UCZESTNIKÓW 10 X 150,00 ZŁ
Ufundowana przez: Klub Językowy ENGLISH CLUB
MIESIĘCZNY KURS BUSINESS ENGLISH W KLUBIE JĘZYKOWYM DLA FINALISTÓW KONKURSU 3 X 600,00 ZŁ
Ufundowana przez: Klub Językowy ENGLISH CLUB
STWORZENIE STRONY WIZYTÓWKOWEJ O WARTOŚCI 1 500,00 ZŁ
Ufundowana przez: UX WEB – Marek Demko
DWIE SESJE KONSULTACJI COPYWRITERSKICH 2X 30 MINUT ROZMOWY TELEFONICZNEJ LUB ONLINE – ANALIZA DOWOLNYCH TREŚCI BIZNESOWYCH (OFERTA/ STRONA WWW/ TREŚCI W SOCIAL MEDIACH) POD KĄTEM SKUTECZNOŚCI TWOICH TEKSTÓW – WARTOŚĆ 300,00 ZŁ
Ufundowana przez: DOCTOR COPYWRITER – Dr Justyna Łapaj – Kucharska
Jury Konkursu Model Biznesowy dla Dąbrowy
Finał II edycji konkursu na Model Biznesowy dla Dąbrowy
18 listopada podczas gali w Pałacu Kultury Zagłębia, rozdano nagrody II Edycji Konkursu na Model Biznesowy dla Dąbrowy
- I nagroda, oraz Nagroda Publiczności powędrowały do Igora Woźnicy, który zajmuje się produkcją mebli i szeroko pojętych akcesoriów dekoracyjnych, zgodnych z obecnymi trendami w europejskim designie. W stałej ofercie są produkty takie jak: stoliki kawowe, konsole, regały, wieszaki ścienne, kwietniki, fotele.
- II miejsce zajęła Anna Pławecka projekt, którego główną działalnością będzie sprzedaż produktów: wina włoskiego oraz usług: kursów wiedzy o winie, degustacji komentowanych, warsztatów, szkoleń specjalistycznych z wiedzy o winie i metod jego produkcji, wsparciu w organizowaniu wycieczek do Włoch.
- Na III miejscu uplasował się Szymon Skubiszewski, który świadczy usługi serwisowania i napraw sprzętu rowerowego. Jest to pierwszy samodzielny serwis rowerowy w regionie. Do zakresu usług należy między innymi: przegląd podstawowy, przegląd kompleksowy, serwis napędu oraz sprzedaż i montaż akcesoriów rowerowych. Cel przedsięwzięcia stanowi stworzenia miejsca przyjaznego dla klienta.
Finaliści w czasie gali zaprezentowali Jurorom i publiczności własne modele biznesowe. Odpowiadali także na pytania Jury oraz widzów, dotyczące m.in. finansowych i merytorycznych szczegółów przedsięwzięć, sposobów funkcjonowania na rynku, zdobywania przewagi nad konkurencją a także planów rozwoju.
Autor zwycięskiego projektu otrzymał 15 tys. zł, ufundowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. Nagroda za drugie miejsce to 10 tys. zł, ufundowane przez Zagłębiowską Izbę Gospodarczą, natomiast za trzecie miejsce nagroda 5 tys. zł ufundowana przez PKO Bank Polski S.A. Fundatorem nagrody publiczności, wynoszącej 5 tys. zł, był prezydent Dąbrowy Górniczej. Uczestnicy otrzymali również nagrody dodatkowe, m.in. kursy językowe, obsługę marketingową oraz tablet. W trakcie gali wystąpił Jakub August.
Finał I edycji konkursu
5 grudnia, podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury Zagłębia, rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”.
- Pierwsza nagroda przypadła Marcie Holi, która zaproponowała stworzenie centrum zdrowia i relaksu. Ma to być miejsce, gdzie świadczone będą usługi fizjoterapeutyczne, prowadzone zajęcia jogi i relaksacyjne, a także szkolenia dotyczące naturalnych sposobów ochrony zdrowia.
- Drugie miejsce zajęła Ewa Oszek, która zamierza zająć się organizacją kursów MBSR (MindfulnessBasedStressReduction). To specjalne zajęcia, pomagające redukować stres, który swoje źródła ma m.in. w napiętych sytuacjach zawodowych.
- Na trzecim miejscu uplasował się Wiktor Worożański, planujący wynajmować fotolustra, czyli urządzenia do robienia zdjęć z możliwością użycia efektów specjalnych i dodatków dekoracyjnych. Wykorzystywane mogą być m.in. na weselach i firmowych imprezach integracyjnych. Ten projekt najbardziej przypadł do gustu uczestnikom gali, którzy przyznali mu nagrodę publiczności.
Finaliści w czasie gali zaprezentowali jurorom i publiczności własne modele biznesu. Odpowiadali także na pytania jury oraz widzów, dotyczące m.in. finansowych i merytorycznych szczegółów przedsięwzięć, sposobów funkcjonowania na rynku, zdobywania przewagi nad konkurencją, a także planów rozwoju.
Autorka zwycięskiego projektu otrzymała 15 tys. zł, ufundowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. Nagrody za drugie i trzecie miejsca to 5 tys. zł, ufundowane przez Dąbrowskie Wodociągi i PKO Bank Polski. Fundatorem nagrody publiczności, wynoszącej 5 tys. zł, był prezydent Dąbrowy Górniczej. Uczestnicy otrzymali też nagrody dodatkowe, m.in. kursy językowe, studia podyplomowe i obsługę księgową. W trakcie gali wystąpił Dawid „Ukeboy” Jędrusik, młody dąbrowianin, który ma za sobą m.in. udział w programie „Mam talent”.
Sponsorzy i Partnerzy
Kluczowe kryteria konkursu
- Oryginalność pomysłu
- Kreatywność i innowcyjność
- Urynkowienie i realność