Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

„Lokal na start” rozstrzygnięty po raz czwarty

 

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Lokal na start”, skierowanego do biznesowych debiutantów i firm z niedługim stażem. Wyłoniono czterech laureatów, którzy wynajmą od gminy lokale na warunkach korzystniejszych niż dyktowane przez rynek.

„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta, realizowanym w ramach Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. W czwartej edycji wyłoniono czterech laureatów.

Tym razem można było starać się o jeden z 11 lokali – znajdujących się w śródmieściu, Gołonogu i Strzemieszycach – o powierzchni od 18 m kw. do 212 m kw. Ten największy dawał możliwość podziału i wynajęcia w mniejszych częściach. Łącznie da się z niego wydzielić siedem odrębnych pomieszczeń. Proponowane stawki najmu w lokalach, które były do dyspozycji wahają się od 2,50 zł do 15 zł netto/m kw. Obowiązywać będą przez dwa lata, a w trzecim roku zostaną podniesione o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości. Do konkursu wpłynęło 12 wniosków, z których jury wyłoniło 4 zwycięzców.

Największą popularnością cieszył się lokal przy ul. Kasprzaka 6 – jako miejsce dla swojej działalności upatrywało go pięciu uczestników. Trzy osoby były zainteresowane lokalem przy ul. 3 Maja 22, a po dwie tymi znajdującymi się przy ul. Kościuszki 36 i Piłsudskiego 34/642B.

Laureaci i planowana działalność:

Angelika Paszcza (ul. Piłsudskiego 34/642B): Szkoła językowa, oferująca zajęcia z języka angielskiego, a w miarę rozwoju również z innych języków obcych.

Magdalena Maleta (ul. Kasprzaka 6): Salon kosmetyczny oferujący wykonywanie makijażu permanentnego i stylizacji brwi.

Katarzyna Białas (ul. Kościuszki 36): Salon optyczny.

Joanna Machera (3 Maja 22): Pracownia zajmująca się kompleksowym projektowaniem wnętrz i przygotowaniem projektów graficznych.

– Z każdą edycją przybywa osób zainteresowanych udziałem w programie „Lokal na start”, co nas bardzo cieszy.  Dodatkowo obserwujemy coraz wyższy poziom profesjonalizmu w opisywanych projektach biznesowych. Być może jest on związany z dodatkowym wsparciem doradczym, które świadczył dla uczestników Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Na pewno jest to wyraźny sygnał dla osób chcących wziąć udział w kolejnych edycjach projektu – tłumaczy Mateusz Maik ze stowarzyszenia Przedsiębiorcy z Wyboru, członek jury konkursu.

Wśród projektów, które wpłynęły do konkursu, znalazły się: gabinet fizjoterapii dzieci i fizjoterapii estetycznej, masaże lecznicze i relaksacyjne; manufaktura, w której powstawać miały m.in. pościele dla niemowląt i dzieci – wykonane z wysokiej jakości materiałów, ręcznie robione, z możliwością zastosowania indywidualnych wskazań klientów; sklep ze specjalistycznymi środkami do pielęgnacji samochodów, a także czyszczenia zabrudzeń – głównie karoserii i wnętrz aut, ale także pomieszczeń (dwa projekty z tą działalnością); sprzedaż pieczywa, kanapek, ciast, tortów, pierogów i krokietów – działalność prowadzona w formie franczyzowej, pod szyldem znanej marki; sprzedaż m.in. odzieży, sprzętu RTV AGD, obuwia, galanterii i zabawek – asortyment nowy i używany; sklep z odzieżą i dodatkami dla kobiet, z możliwością rozszerzenia oferty o ubrania dla dzieci.

– Konkurs „Lokal na start” jest bardzo potrzebny dla młodych przedsiębiorców i dla osób, które zamierzają otworzyć swój biznes. Ta edycja spotkała się ze sporym zainteresowaniem, wpłynęło wiele ciekawych i różnorodnych pomysłów. Liczę, że miasto nadal będzie w ten sposób wspierać nowych i już działających przedsiębiorców. Mam również nadzieję, że uda się zaktywizować inne dzielnice – nie tylko centrum czy Gołonóg – w których swoje siedziby ulokują powstające firmy – mówi Robert Witecki, radny miejski, członek jury.

– Wszystkie działania skierowane do przedsiębiorców oraz osób zamierzających otworzyć swój biznes mają na celu pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości oraz wypracowanie systemu, w którym dąbrowskie biznesy będą się wspierać. Kolejne edycje programu, nowe projekty z uczestnikami świadczą o tym, że taka pomoc jest potrzebna. Dziękuję członkom jury za ocenę projektów. Te, które wygrały były świetnie przygotowane, a wspomnę tylko, że głosowanie było emocjonujące, a punktacja wyrównana – podsumowuje Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego, przewodnicząca jury.

 

„Lokal na start” jest częścią Pakietu Młodego Przedsiębiorcy, czyli programu scalającego wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Przystąpienie do niego jest bezpłatne, a daje wiele korzyści. Pakiet powstał, aby ułatwiać uruchomienie biznesu i prowadzenie go w pierwszych latach. Pełne informacje o Pakiecie Młodego Przedsiębiorcy na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com

„Lokal na start” pomaga w działalności gospodarczej, a w pomieszczeniach przyznanych jego zwycięzcom prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia biznesowe. Laureatką pierwszej edycji programu jest Joanna Kozieł, która objęła lokal przy ul. Piłsudskiego 36/608. Prowadzona rehabilitacja małych zwierząt, głównie psów i kotów, które doznały urazów czy przeszły operacje. Od premierowej edycji, przy ul. Strzemieszycka 375, Monika Polaczek organizuje szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje dla pracowników sfery budżetowej;

Od czasu rozstrzygnięcia drugiej odsłony projektu, w mieście funkcjonują cztery firmy korzystające z przyznanych im lokali. Dominika Kozłowska przy ul. Kasprzaka 10 ulokowała swoje Studio Urody Melisa. Jego oferta, która jest skierowana głównie do kobiet, to usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Agata Borkiewicz-Cielica uruchomiła Pracownię Agaty. To przestrzeń artystyczna, która powstała przy ul. 3 maja 22. Agata zajmuje się projektowaniem i produkcją opakowań i pudełek. Wszystkie produkty powstają dla jej klientów na wymiar, zgodnie z ich potrzebami. Tworzy naklejki, projektuje loga, ulotki i etykiety, kartki okolicznościowe, zaproszenia, albumy i wszelkiego rodzaju prezenty okolicznościowe. Małgorzata Stachura przy ul. Strzemieszyckiej 375 prowadzi kancelarię radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz rodzinnym i opiekuńczym, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki odszkodowań, spadków, windykacji należności, władzy rodzicielskiej i kontaktów rodziców z dzieckiem. Paulina i Katarzyna Granda przy ul. Piłsudskiego 36D/605 stworzyły Bohomaz – przestronną kawiarnię z salą zabaw, wyposażoną w zabawki i pomoce edukacyjne, które pomagają pobudzać dziecięcą fantazję i kreatywność.

W trzeciej edycji „Lokalu na start” wyłonione zostały cztery laureatki. Katarzyna Ruszczyk przy ul. Wyszyńskiego 1 udziela porad psychoterapeutycznych i psychologicznych. Alicja Taborek-Skubij przy ul. 3 Maja 22 prowadzi kancelarię prawną, gdzie zajmuje się m.in. opracowywaniem projektów, analiz i opinii dokumentów, a także wsparciem w negocjacjach. Sara Krukowska przy ul. Głównej 61 zajmuje się produkcją zabawek sensorycznych i elementami służącymi do dekoracji wnętrz. Z kolei Anna Maciążek przy ul. Piłsudskiego 36/615A ma internetowy second hand z wysokiej jakości ubraniami, rękodziełem i przedmiotami użytkowymi.

Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenia biznesowych przedsięwzięć, można znaleźć na stronie dabrowa-gornicza.com

PK

Skip to content