Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

„Lokal na start” rozstrzygnięty. Miejsce dla siebie znalazły cztery firmy

Co łączy ręczne robienie dodatków i ozdób do włosów, usługi remontowo-budowlane, escape room i motoryzację? Przedstawiciele tych branż zwyciężyli w szóstej edycji miejskiego programu „Lokal na start”.

„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro firmy, które w Dąbrowie Górniczej rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. Tym razem w ofercie były miejsca w centrum, Gołonogu i Strzemieszycach. Do szóstej edycji wpłynęło 10 wniosków, a ich autorzy zainteresowali się lokalami położonymi przy ul. Wyszyńskiego, 3-go Maja, Piłsudskiego i III Powstania Śląskiego.

– Poziom wniosków był bardzo wysoki. Jeżeli chodzi o pomysły na biznes, to widzę spore szanse na ich rozwój w naszym mieście. Była to bardzo ciekawa edycja – ocenia Joanna Klimasz, członkini jury, współwłaścicielka pracowni architektonicznej Baza Group, laureatka czwartej edycji konkursu.

Konkurs trzyma poziom

Podobnego zdanie jest Michał Kucharski z Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

– Przy poprzedniej edycji uważaliśmy, że poziom wniosków jest bardzo wysoki. W tym roku zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni przez kandydatów. W przypadku lokali, w których kilka osób starało się o tę samą siedzibę komisja miała ciężki orzech do zgryzienia. Myślę, że podjęliśmy uczciwą decyzję, która wyłoni ciekawe biznesy w Dąbrowie Górniczej – mówi.


Jury szóstej edycji „Lokalu na start” w trakcie obrad

Jurorzy mieli w czym wybierać. Ostatecznie zdecydowali, że w nowych siedzibach swoje firmy ulokują Karolina Grudniak, Krystian Ciuruś, Edyta Łazarz i Jarosław Szulerecki.

  • Karolina Grudniak przy ul. 3-go Maja zajmie się ręcznym wyrobem jedwabnych dodatków i ozdób do włosów
  • Krystian Ciuruś przy ul. III Powstania Śląskiego 4 otworzy siedzibę firmy zajmującej się budownictwem, remontami i pracami wykończeniowymi
  • Edyta Łazarz w tym samym budynku – przy ul. III Powstania Śląskiego 4, przygotuje escape room, czyli miejsce, z którego trzeba się „wydostać”, a drogą do tego jest rozwiązanie rozmaitych zadań, zagadek czy łamigłówek.
  • Jarosław Szulerecki przy ul. Piłsudskiego 34/633 zajmie się diagnostyką i programowaniem komputerów samochodowych oraz dorabianiem i programowaniem kluczyków.

Było w czym wybierać

Przekrój propozycji zgłoszonych do konkursu był szeroki, pozostali uczestnicy chcieli uruchomić produkcję biżuterii, salon kosmetyczny, gabinet masażu, akupunktury i prowadzący zajęcia jogi, biuro podróży, przeprowadzanie badań psychologicznych, a także gabinet masażu Kobido (twarzy) i całego ciała.

Uczestnicy programu przedstawili m.in. opis planowanego przedsięwzięcia i swoje doświadczenie zawodowe. Musieli również rozpoznać rynek, wskazać potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Zaprezentowali też pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.

„Lokal na start” realizujemy już ponad trzy lata. Duże zainteresowanie każdą edycją, ciekawe pomysły, które się pojawiają, a także to, że wiele firm, które wzięły udział w programie z powodzeniem działa na rynku dobrze pokazuje, że warto stawiać na przedsięwzięcia wspierające mikroprzedsiębiorczość – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Stawki czynszu za m2 w lokalach dostępnych w programie wynoszą 6, 9 albo 10 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości. Korzystanie z miejskich lokali, w których ponosi się niższe opłaty, pomaga w rozkręceniu biznesu. Pokazują to przykłady dotychczasowych uczestników programu – od 2019 r. kilkunastu funkcjonuje na rynku.

Wszyscy, którzy mają firmę w Dąbrowie Górniczej krócej niż 5 lat albo zastanawiają się nad otwarciem działalności, powinni zainteresować się także Pakietem Młodego Przedsiębiorcy. To program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, a jego częścią jest właśnie „Lokal na start”. Pakiet obejmuje m.in. pomoc przy przygotowaniu biznes planu, rejestracji i uruchomieniu działalności. Umożliwia pozyskanie dotacji, krajowych i unijnych, na funkcjonowanie czy zatrudnienie pracowników. Pomaga też w nawiązaniu relacji z kontrahentami i uzyskaniu u nich ulg albo zniżek. Więcej informacji na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com

Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

Skip to content