Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

„Lokal na start” dla młodych firm. Piąta edycja programu rozstrzygnięta

 

Kolejni przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej ulokują swoje firmy w miejscach, które dostępne były w piątej edycji programu „Lokal na start”. Od pierwszej odsłony na rynku funkcjonuje trzynaście biznesów, prowadzonych przez jego zwycięzców.

„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. Istotne jest, aby działalność była prowadzona na terenie Dąbrowy Górniczej.

Tym razem można było starać się o jeden z 11 lokali – znajdujących się w śródmieściu, na Alejach, w Gołonogu i Strzemieszycach Wielkich. Propozycje zgłosiło siedem osób, z czego cztery będą mogły ulokować się w wybranym miejscu.

Piotr Maruszak przy ul. Głównej 61 zajmie się sprzedażą gier, zabawek i akcesoriów dla dzieci, w części własnoręcznie robionych. Piotr prowadzi już sklep internetowy, a lokal pozwoli na sprzedaż stacjonarną i możliwość osobistego odbioru zamówień. Stanie się też miejscem, w którym asortyment będzie wykonywany.

– Dotychczas zajmowałem się szyciem głównie maseczek ochronnych i poszewek z motywem bohaterów bajek dla dzieci, ale pragnę poszerzyć zakres rękodzieła o szmatki sensoryczne, kocyki, śpiworki, ochraniacze do łóżeczka – zapowiadał w konkursowym wniosku.

Sebastian Przyłucki przy ul. Piłsudskiego 34/642A poprowadzi firmę, wykonującą dekoracje balonowe oraz sprzedającą artykuły dekoracyjne, girlandy, serpentyny, kartki okolicznościowe czy gadżety.

– Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest tworzenie dekoracji balonowych, z balonów napełnionych helem albo powietrzem. Będziemy tworzyć bramy, łuki, bukiety, ścianki czy słupki. Będą to zestawy na każdą uroczystość, domową czy imprezę w lokalu – przekonywał Sebastian Przyłucki.

Anna Pławecka obejmie lokal przy ul. Wyszyńskiego 3. Profil jej działalności będzie koncentrował się na dobrym, włoskim winie.

– W regionie widać wyraźny deficyt ofert dla osób lubiących dobre wino, zarówno jeśli chodzi o sklepy, jak i lokale serwujące trunki. Chcąc je kupić czy napić się, trzeba wybrać się gdzieś dalej. Chciałabym otworzyć sklep i winebar dla smakoszy wina, zaoferować również produkty sprowadzane prosto z włoskich winnic. Taki biznes można rozwinąć o szkolenia na temat win, degustacje czy organizację wycieczek do regionów słynących z winnic – tak opisywała swoją biznesową koncepcję podczas finału konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”, w którym zajęła II miejsce.

Adrian Kasica przy Piłsudskiego 34/648 umieści siedzibę firmy świadczącej usługi w zakresie oprawy wydarzeń – wesel, jubileuszy, imprez firmowych. Zaoferuje fotobudki, generator dymu czy automatycznego barmana – urządzenie wykonujące drinki.

– Obsługa imprez to moja pasja i praca, w której bardzo dobrze się odnajduję. Lokal pozwoli mi na prezentację klientom działania urządzeń oraz filmów ze zorganizowanych już imprez – zapowiadał w dokumentach złożonych do konkursu.

Pozostali uczestnicy zaproponowali szkolenie psów i sprzedaż produktów dla zwierząt; otworzenie sklepu z odzieżą damską; pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, usługi remontowe i wykończeniowe, home staging, czyli aranżację, umeblowanie i przygotowanie wystroju mieszkania przed sprzedażą, a także szkolenia BHP dla pracowników branży budowlanej. Konkursowe propozycje oceniło jury, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego.


Jury konkursu „Lokal na start” (fot. www.facebook.com/marcinbazylakofficial)

– Uczestnicy musieli przedstawić m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Zaprezentowali też pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności. Projekty, które wygrały miały bardzo dobrze zdiagnozowane grupy docelowe, powiązane z planami na działalność społeczną. Wysoko oceniony został także dotychczasowy wkład w realizację biznesowej koncepcji – podsumowuje Ewa Fudali-Bondel, przewodnicząca jury, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego.

Stawki czynszu za m2 w lokalach dostępnych w programie wynoszą 5, 7 albo 10 zł. Niektóre mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.

„Lokal na start” pomaga w działalności gospodarczej, a w pomieszczeniach przyznanych jego zwycięzcom prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia biznesowe.

Laureatką pierwszej edycji programu jest Joanna Kozieł, która objęła lokal przy ul. Piłsudskiego 36/608. Prowadzona rehabilitacja małych zwierząt, głównie psów i kotów, które doznały urazów czy przeszły operacje. Od premierowej edycji, przy ul. Strzemieszycka 375, Monika Polaczek organizuje szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje dla pracowników sfery budżetowej;

Od czasu rozstrzygnięcia drugiej odsłony projektu, w mieście funkcjonują cztery firmy korzystające z przyznanych im lokali. Dominika Kozłowska przy ul. Kasprzaka 10 ulokowała swoje Studio Urody Melisa. Jego oferta, która jest skierowana głównie do kobiet, to usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Agata Borkiewicz-Cielica uruchomiła Pracownię Agaty. To przestrzeń artystyczna, która powstała przy ul. 3 maja 22. Firma rozwinęła skrzydła u zmieniła już siedzibę na większą. Agata zajmuje się projektowaniem i produkcją opakowań i pudełek. Wszystkie produkty powstają dla jej klientów na wymiar, zgodnie z ich potrzebami. Tworzy naklejki, projektuje loga, ulotki i etykiety, kartki okolicznościowe, zaproszenia, albumy i wszelkiego rodzaju prezenty okolicznościowe. Małgorzata Stachura przy ul. Strzemieszyckiej 375 prowadzi kancelarię radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz rodzinnym i opiekuńczym, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki odszkodowań, spadków, windykacji należności, władzy rodzicielskiej i kontaktów rodziców z dzieckiem. Paulina i Katarzyna Granda przy ul. Piłsudskiego 36D/605 stworzyły Bohomaz – przestronną kawiarnię z salą zabaw, wyposażoną w zabawki i pomoce edukacyjne, które pomagają pobudzać dziecięcą fantazję i kreatywność.

W trzeciej edycji „Lokalu na start” wyłonione zostały cztery laureatki, trzy z nich prowadzą działalność w miejscach, o które ubiegały się w konkursie. Katarzyna Ruszczyk przy ul. Wyszyńskiego 1 udziela porad psychoterapeutycznych i psychologicznych. Alicja Taborek-Skubij przy ul. 3 Maja 22 prowadzi kancelarię prawną, gdzie zajmuje się m.in. opracowywaniem projektów, analiz i opinii dokumentów, a także wsparciem w negocjacjach. Z kolei Anna Maciążek przy ul. Piłsudskiego 36/615A ma internetowy second hand z wysokiej jakości ubraniami, rękodziełem i przedmiotami użytkowymi.

Czwartą edycję wygrały: Angelika Paszcza, której pomysł na lokal ul. Piłsudskiego 34/642B to szkoła językowa, oferująca zajęcia z języka angielskiego, a w miarę rozwoju również z innych języków obcych; Magdalena Maleta przy ul. Kasprzaka 6 uruchomiła salon kosmetyczny oferujący wykonywanie makijażu permanentnego i stylizacji brwi; Joanna Machera przy ul 3 Maja 22 umieściła pracownię zajmująca się kompleksowym projektowaniem wnętrz i przygotowaniem projektów graficznych, a Katarzyna Białas przy ul. Kościuszki 36 prowadzi salon optyczny.

Wszyscy, którzy mają firmę w Dąbrowie Górniczej krócej niż 5 lat albo zastanawiają się nad otwarciem działalności, powinni zainteresować się Pakietem Młodego Przedsiębiorcy. To program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Obejmuje m.in. pomoc przy przygotowaniu biznes planu, rejestracji i uruchomieniu działalności. Umożliwia pozyskanie dotacji, krajowych i unijnych, na funkcjonowanie czy zatrudnienie pracowników. Pomaga też w nawiązaniu relacji z kontrahentami i uzyskaniu u nich ulg albo zniżek. Więcej informacji na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com

Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

PK
fot. pixabay.com

Skip to content