Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Stowarzyszenie Kupców Targowych rozszerza asortyment sprzedaży na targowisku na Redenie

Od 4 maja po raz kolejny zmieniły się zasady dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Od poniedziałku ponownie mogą być otwarte wszystkie sklepy w centrach handlowych oraz duże sklepy o powierzchni ponad 2 tys. m kw., np. meblowe. W związku z tymi regulacjami, od czwartku 7 maja na większej powierzchni otwarte będzie również targowisko na Redenie – taką decyzję podjęli przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kupców Targowych, które zarządza targowiskiem.

− Od początku epidemii koronawirusa staraliśmy się wypracować rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom miasta. Tymi zasadami kierowaliśmy się, podejmując kolejne decyzje dotyczące m.in. targowiska na Redenie. Wspólnie z kupcami pracowaliśmy nad bezpiecznymi warunkami funkcjonowania targu, aby chronić zdrowie dąbrowian przy zachowaniu szansy na ratowanie miejsc pracy kupców – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Na podstawie rządowych przepisów, stowarzyszenie podjęło decyzję o zwiększeniu asortymentu sprzedaży na  terenie targowiska. Kupcy muszą jednak spełnić szereg warunków dotyczących handlu w nowej rzeczywistości. Zobowiązani są do zachowania szczególnych zasad higieny oraz restrykcyjnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa żywności. Na terenie obiektu przebywać mogą maksymalnie 4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży (z wyłączeniem osób stanowiących obsługę). Liczba kupujących jest zatem uzależniona od liczby otwartych stanowisk, a nie od powierzchni.

− Kupcy zamierzają otworzyć od 250 do 300 stoisk na terenie obiektu. To oznacza, że na targowisku będzie mogło przebywać równocześnie ponad 1000 klientów oraz osób z obsługi. Utrzymanie odpowiedniego rygoru sanitarnego oraz stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych w takich warunkach jest obarczone ogromnym ryzykiem. Kupcy podejmując decyzję o zwiększeniu asortymentu i powierzchni sprzedaży, biorą odpowiedzialność za stosowanie tych zasad. Muszą stosować się zarówno do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja, jak i do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla targowisk – podkreśla Ewa Fudali-Bondel, naczelniczka Wydziału Rozwoju, Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestorów dąbrowskiego UM.

Obostrzenia dotyczą niemal wszystkich aspektów handlu na targowisku. W przypadku straganów, np. z warzywami i owocami, gdzie dostęp do wody jest utrudniony – należy zapewnić możliwość dezynfekcji rąk przy użyciu płynów lub chusteczek nasączonych płynem dezynfekującym. Zarządzający targowiskiem musi zapewnić kupującym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, sprzedający – co najmniej raz na godzinę – muszą dokonać dezynfekcji stanowiska obsługi. Wszystkich przebywających dotyczy obowiązek zakrywania ust i nosa, czego zarządzający musi pilnować; jak również zobowiązany jest do monitorowania liczby osób wchodzących i wychodzących. Konieczne jest zachowanie bezpiecznej 2-metrowej odległości pomiędzy sprzedającymi i kupującymi oraz samymi kupującymi.

– Od początku epidemii strażnicy miejscy czuwali nad przestrzeganiem zasad w okolicy targowiska, a za porządek na jego terenie odpowiadał zarządca targowiska oraz ochrona. Tak będzie i teraz: będziemy kontrolować, jak przestrzegane są zalecenia Sanepidu – zapowiada Radosław Romanek, komendant dąbrowskiej Straży Miejskiej.

Targowisko, w tym część, na której można kupić artykuły tekstylne, przemysłowe, obuwnicze, a także meble, będzie otwarte od najbliższego czwartku. Zakupy będzie można zrobić w czwartki i niedziele, w godzinach od 6:00 do 15:00 oraz w poniedziałki i piątki, w godzinach od 6:00 do 13:00. Trzeba jednak ponownie podkreślić − wszyscy odwiedzający targowisko muszą zachować należyte środki ostrożności w związku z ciągłym zagrożeniem Covid-19.

Skip to content