Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Rozpoczynamy budowę drogi do tunelu pod torami w Gołonogu

We wtorek 16 sierpnia ulica Uklańskiego zostanie zamknięta tuż za wjazdem do Intermarche. W tym samym czasie rozpocznie się budowa docelowej jezdni od nowego ronda do tunelu pod torami.

Zamknięcie ma związek z przebudowę układu drogowego przy stacji w Gołonogu. Po przebudowie i otwarciu alei Zagłębia Dąbrowskiego, teraz przyszła pora na ulicę Uklańskiego (dawna ulica Piecucha).

– Na wyłączonym z ruchu odcinku między wjazdem do Intermarche a nowym rondem drogowcy zaplanowali przekładkę gazociągu i budowę kanalizacji oraz ułożenie warstw konstrukcyjnych jezdni na docelowej już wysokości – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

W tym samym czasie zmieni się nieco przebieg by-passa, którym kierowcy przejeżdżają obecnie na drugą stronę torów.

– Dzięki przełożeniu ruchu na zmienioną nieco w przebiegu drogę tymczasową będziemy mogli wybudować docelową drogę od ronda do tunelu pod torami – mówi Maciej Woźniak, kierownik robót z firmy Nowak-Mosty.

W czasie zaplanowanego na cztery tygodnie zamknięcia części ulicy Uklańskiego ruch w kierunku tymczasowego przejazdu przez tory będzie się odbywał przez ulicę Wybickiego oraz aleję Zagłębia Dąbrowskiego i dalej przez wspomniany by-pass. Z tego powodu na objeździe nadal pozostają też linie autobusowe, które obsługują tymczasowy przystanek przy SP nr 18.

Dwa ronda i tunel pod torami

Przebudowa ulicy Uklańskiego jest częścią budowy nowego układu komunikacyjnego przy stacji PKP w Gołonogu. Współtworzą go dwa ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego z ul. Uklańskiego oraz ul. Parkowej z Wczasową. Bezkolizyjny i bezpieczny przejazd oraz przejście z jednej strony miasta na drugą zapewni budowany jednocześnie tunel pod torami. Przy okazji powstanie także droga rowerowa.

Nowy będzie także układ torowy: od kwietnia pasażerowie korzystają już z nowego peronu przy budynku dworcowym, drugi peron powstał od strony ul. Parkowej. W budowie jest jeszcze przejście dla pieszych między peronami.

Warte 67,5 mln zł prace w Gołonogu – zlecone przez miasto i spółkę PKP PLK firmie Nowak-Mosty – mają się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku.

Skip to content