Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Opłacenie składki zdrowotnej w grudniu obniży podatku

Przedsiębiorca, który zapłaci w grudniu składkę zdrowotną za ten miesiąc, będzie mógł odliczyć ją od podatku na dotychczasowych zasadach. Taką wykładnię potwierdziły zarówno ZUS, jak i Ministerstwo Finansów podczas wczorajszego spotkania Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie pakiet ustaw (głównie podatkowych) w ramach Polskiego Ładu. Jedna z bardziej dotkliwych dla przedsiębiorców zmian zakłada, że nie będą oni już mogli odliczyć od podatku składki zdrowotnej na obowiązujących obecnie zasadach. Nic dziwnego, że wielu z nich już teraz zastanawia się, jak obniżyć swoje zobowiązania.

Eksperci sugerowali, że firmy mogą zaoszczędzić np. na wcześniejszej zapłacie składki zdrowotnej za grudzień 2021 r. Rekomendowali jej opłacenie jeszcze w tym roku, dzięki czemu możliwe miało być jej odliczenie.

– Dopóki zmiany nie wejdą w życie, czyli do 1 stycznia 2022 r., obowiązują obecne zasady. Dlatego jeżeli składka za grudzień zostanie opłacona w tym roku, to nie widzę przeszkód do jej odliczenia od dochodu – mówił dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Aleksander Łożykowski. Jak dodał, kluczowa jest tu data wpłaty. – Przelew w styczniu, pomimo iż chodzi o składkę za grudzień, pozbawi możliwości odliczenia – podkreślił.

Takie podejście potwierdziła Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor departamentu realizacji dochodów Centrali ZUS. – Składka za grudzień może być opłacona w tym miesiącu. Taką praktykę stosowały zresztą dotychczas zakłady budżetowe, bo musiały zamknąć rok budżetowy – zaznaczyła.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna za GazetaPrawna.pl

Skip to content