Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Do 6 grudnia trwa nabór do XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości

„Polski Produkt Przyszłości” to konkurs dedykowany twórcom innowacyjnych produktów i technologii. Wyłania i promuje rozwiązania naukowców i specjalistów z wielu dziedzin.Na zwycięzców w trzech kategoriach czekają nagrody finansowe w wysokości 100 tys. zł. Każdy z wyróżnionych, których może być nawet 12, otrzyma 25 tys. zł. Konkurs finansowany jest w ramach Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój.Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) czekają do 6 grudnia 2021 na aplikacje w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”. Zgłaszać mogą się uczelnie, instytuty naukowe i badawcze oraz przedsiębiorcy, działający na terenie Polski. Produkt powinien być oryginalny i nowoczesny. Mogą być to rozwiązania z dowolnej dziedziny. Szybko zmieniający się świat nie może obyć się bez innowacyjnych rozwiązań,a każde z nich niesie ze sobą obietnicę przyszłych korzyści dla użytkownika, społeczeństwa,a często także dla całej gospodarki.Do konkursu można zgłaszać wyroby i technologie ułatwiające codzienne życie, automatyzujące procesy produkcji,wspomagające dbanie o zdrowie czy środowisko. Poszukiwane są rozwiązania autorskie,tzn. uczestnik musi być właścicielem autorskich praw majątkowych do produktu.–W ramach konkursu docenione zostaną najbardziej innowacyjne rozwiązana, które mają potencjał,aby zaistnieć na globalnym rynku, takie które teraz jak i w przyszłości mogą stać się wizytówką Polski.W poprzedniej edycji laureaci konkursu wsparli nas wszystkich m.in. w szybszej adaptacji do „nowej rzeczywistości” –w pracy zdalnej, e-edukacji, diagnostyce i leczeniu. Zwycięzcy konkursu niejednokrotnie wyznaczają trendy w swoich dziedzinach i ścieżki dla innych innowacyjnych pomysłów.Wiele z tych rozwiązań wyprzedziło nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że w tym roku poprzeczka będzie zawieszona równie wysoko–powiedziała Izabela Banaś, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii, PARP.Poza wymiarem promocyjnym i finansowym, konkurs ma też znaczący wpływ na budowanie wzajemnych relacji i pogłębianie współpracy przez przedsiębiorstwa i instytucje naukowe.

–Od ponad 23 lat wskazujemy polskim przedsiębiorcom i naukowcom ścieżki do osiągania wspólnych sukcesów, bo wierzymy w siłę wspólnoty, zaufania i współpracy. Innowacje oparte na solidnym fundamencie, tworzonym na bazie wiedzy i działalności badawczo-rozwojowej to kluczowy element,jeśli chodzi o budowanie przewagi konkurencyjnej.Dlatego zarówno PARP jak i NCBR wspiera tę współpracę na każdym etapie w różnych formach.Jednym z takich narzędzi jest właśnie konkurs Polski Produkt Przyszłości–Agnieszka Katowicz, Departament Analiz i Strategii.Pomysłodawcy mogą zgłaszać swoje produkty w trzech kategoriach:

•Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki,

•Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Systemu Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy,

•Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy.

W każdej z kategorii przyznawana jest jedna nagroda główna oraz maksymalnie cztery wyróżnienia.Wręczane są także nagrody specjalne.Nowoczesne rozwiązania nauki. W poprzedniej edycji konkursu w kategorii instytucji szkolnictwa wyższego i nauki wygrało urządzenie VENTIL do niezależnej wentylacji płuc przeznaczone do terapii oddechowej pacjentów z niewydolnością oddechową,opracowane przez naukowców z Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN. Urządzenie umożliwia ustawienia wartości parametrów dla każdego z płuc pacjenta osobno. Jest przeznaczone dla osób dorosłych w różnym wieku, wzroście i masie ciała, z różnymi rodzajami niewydolności oddechowej.Na niemniejszą uwagę zasługują również projekty wyróżnione,wśród których znalazły się:•Kapsuła Badań Zmysłów –zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku) oraz narządu mowy–opracowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu;•Biodegradowalne materiały opakowaniowe poliestrowe i polisacharydowe zawierające funkcyjne substancje pochodzenia roślinnego –opracowane przez naukowców z Politechnik Łódzkiej;•Platformy do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana z zastosowaniem do celów diagnostycznych i biomedycznych –opracowane przez naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.Wspólne projekty firm i uczelni. Z kolei w kategorii rozwiązań opracowanych wspólnie przez instytucję szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcę wygrał FRANKD–szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2.To przełomowe, bezpośrednie i nie wymagające izolacji materiału genetycznego

rozwiązanie jest efektem współpracy GeneMeSp. z o.o. oraz Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej. FRANKD jest pierwszym testem opracowanym i wdrożonym w całości przez polskich naukowców. Aktualnie w Polsce jest dostępny i realizowany w formie usługi przez laboratoria GeneMe oraz sprzedawany za granicą jako kompleksowy zestaw,pozwalający na przeprowadzenie badania przesiewowego.W gronie laureatów znaleźli się również:•Opracowanie autorskiej metody regeneracji katalizatorów DeNOx stosowanych w instalacjach energetycznych (Uniwersytet Śląski w Katowicach i Ad Moto Rafał Zawisz);•Narzędzie geotechniczne do wykonywania ścian gruntobetonowych (Soley Sp. z o.o. i Instytut Badawczy Dróg i Mostów);•HUGO –technologia przedsiewnego naświetlania nasion oraz powschodowego naświetlania roślin (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Hugo Green Solutions Sp. z o.o.). Więcej informacji o trwającej edycji konkursu: www.parp.gov.pl/konkurspppPatronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.Konkurs jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB).

 

źródło: https://www.parp.gov.pl/

Skip to content