Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Przebudowa DK1. Zakaz wjazdu do dzielnic dla samochodów ciężarowych powyżej 7 ton

Na wniosek miasta firma Budimex wprowadza od 1 października nową organizację ruchu, która ma ograniczyć przejazdy ciężarówek przez dzielnice przyległe do przebudowywanej DK1 w Dąbrowie Górniczej.

Przebudowa DK1 do parametrów drogi ekspresowej rozpoczęła się w tym roku i ma potrwać do końca 2023. Na dąbrowskim odcinku ruch w obu kierunkach w większości odbywa się obecnie jezdnią w kierunku Pyrzowic, co znacznie spowalnia ruch i przyczynia się do powstawania kilometrowych korków.

Ciężarówki zostaną skierowane na DW 796 przez obwodnicę Tucznawy

Kierowcy skarżą się, że tracą czas i szukają skrótów, uciekając z przebudowywanej trasy na lokalne drogi. Przez to znacznie zwiększył się ruch w przyległych do DK1 dzielnicach: Antoniowie, Ujejscu i przede wszystkim w Ząbkowicach.

Niestety, skrótów szukają także kierowcy ciężarówek, których znacznie przybyło na lokalnych drogach. By zaradzić tej sytuacji, miasto zwróciło się do Budimeksu o wdrożenie nowej organizacji ruchu, która wyeliminuje ruch tranzytowy przez dzielnice i skieruje ruch ciężarówek objazdem – przez obwodnicę Tucznawy – na drogę wojewódzką nr 796 do Zawiercia.

Budimex zaakceptował propozycję miasta i nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona od 1 października.

– Cieszę się, że firma Budimex przychyliła się do naszej prośby. Ograniczy to ruch samochodów ciężarowych, które – szukając skrótów – uciekały z przebudowywanej DK1, poprawi bezpieczeństwo w naszych dzielnicach i zatrzyma dewastację lokalnych dróg – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Tablice z informacjami o objeździe i zakazie wjazdu pojazdów powyżej 7 ton w ostatnich dniach instalowane były wzdłuż S1, DK1 i DK94 oraz wyznaczonych ulic. Zakazy pojawiły się na wjazdach z DK1 do Ujejsca i Ząbkowic, a także na wybranych ulicach w dzielnicach.

Jak wyjaśnia Arkadiusz Grządziel, naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej, od zakazu będą odstępstwa i nie będą dotyczyć pojazdów służb miejskich, zaopatrzenia i pojazdów przebudowy DK1.

Zakaz nie będzie dotyczył także miejsc prowadzenia działalności gospodarczej przy ulicach: Złotej, Uczniowskiej, Karsowskiej, Broniewskiego, Olimpijskiej, Ogrodników, Ujejskiej, Krynicznej, Konstytucji, alei Zwycięstwa, Armii Krajowej, Mizerkiewicza, Skłodowskiej-Curie, Dworcowej, Chemicznej, Rapackiego, Traktowej, Szosowej, Dolomitowej, Gospodarczej, Wapiennej, św. Antoniego i Szpakowej.

Przebudowa DK1 w Dąbrowie Górniczej. Kładki dla pieszych w budowie

Wartą ponad 282 mln zł inwestycję – w systemie zaprojektuj i wybuduj – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła Budimeksowi. Prace na 7-kilometrowym odcinku mają potrwać do grudnia 2023.

Przedstawiciele katowickiego oddziału GDDKiA poinformowali, że obecnie priorytetem jest budowa dwóch kładek dla pieszych – przy ul. Karsów i Kusocińskiego – które umożliwią mieszkańcom  bezpieczne przemieszczanie się nad przebudowywaną trasą. Z zapowiedzi wynika, że mają one być gotowe w trzecim kwartale 2022 roku.

Docelowo przejazd na obie strony przyszłej trasy S1 będzie możliwy na węźle Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Niedawno zakończyły się natomiast prace rozbiórkowe na jezdni w kierunku Tychów, na węźle Pogoria i w rejonie nowo budowanego węzła Ząbkowice. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie budowy konstrukcji nowej jezdni przyszłej drogi ekspresowej.

Trwają także prace związane z przezbrajaniem sieci, budową nasypów i wykopów. Rozpoczęto również budowę przepustów dla małych zwierzą. Trwa też rozbiórka wiaduktu nad drogą ekspresową S1 w ciągu ul. Ujejskiej.

 

Źródło: dg.pl

Skip to content