Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Podatek dla przedsiębiorców na 2020 r

W 2020r. stawka podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą pozostanie na tegorocznym poziomie i wyniesie 22,37 zł za m2.
Pierwotnie projekt uchwały zakładał wzrost stawki o wskaźnik inflacji (1,8%), do 22,77 zł za m2.

– Uważam, że stawka powinna zostać zamrożona na aktualnym poziomie. To byłby dobry gest w stronę małych i średnich przedsiębiorstw, być może przyciągający do Dąbrowy Górniczej przedsiębiorców z innych miast. Wraz z nimi mogą pojawić się wpływy z innych podatków – argumentował radny Grzegorz Jaszczura.

Zgodził się z nim Marcin Bazylak, prezydent miasta, który zdecydował się na zaproponowanie autopoprawki.
– Do stawek podatkowych podchodzimy bardzo rozważnie. Wiemy, że przedsiębiorcy m.in. od tego uzależniają swoje decyzje, gdzie ulokują działalność. Nie zdecydowaliśmy się na stawki maksymalne, choć większość miast na prawach powiatu tak zrobiła. Trzeba podkreślić, że podatki dotyczą wszystkich podmiotów, także tych największych, które bardzo dobrze sobie radzą i nie wymagają wsparcia. Dlatego apeluję o to, żebyśmy wspólnie wypracowali program stymulujący rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tymczasem proponuję utrzymanie stawki na tegorocznym poziomie – wyjaśniał prezydent Marcin Bazylak.

Prezydent przypomniał również o programach „Lokal na start” i „Model biznesowy dla Dąbrowy”, realizowanych przez miasto w partnerstwie z Dąbrowskim Inkubatorem Przedsiębiorczości. To część działań, obok m.in. bezpłatnych porad, konsultacji i szkoleń, wspierających osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie.
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę, ustanawiającą stawkę podatku od nieruchomości dla budynków związanych z działalnością gospodarczą na poziomie 22,37 zł za m2 W przypadku budynków mieszkalnych, stawka wyniesie 0,68 zł za m2

Tabela stawek podatków od nieruchomości na 2020 r.

Skip to content