Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Od 31 stycznia można będzie zachować stare numery rejestracyjne

Kupiłeś auto z innego miasta? Od 31 stycznia będziesz mógł zachować dotychczasowe tablice przy przerejestrowywaniu auta.

Możliwość zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych – nawet jeśli pojazd zarejestrowany był wcześniej w innym mieście – wprowadza nowela prawa o ruchu drogowym. Udogodnienia obwarowane są jednak pewnymi warunkami: przede wszystkim wzór tablicy musi być zgodny z obowiązującymi przepisami.

– Zatrzymać można zatem tablice „unijne”, czyli takie, na których znajduje się flaga Unii Europejskiej – ważne, aby były czytelne i utrzymane w należytym stanie – wyjaśnia Michał Dratwiński, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

– Zachować nie będzie można tablic „czarnych” oraz „białych z flagą Polski”, jako niezgodnych z obowiązującym wzorem – dodaje Michał Dratwiński.

Jeśli nasze tablice spełniają powyższe warunki, przy przerejestrowaniu pojazdu trzeba mieć je ze sobą w celu legalizacji.

Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego

W ostatnim dniu stycznia w życie wchodzą również przepisy umożliwiające czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego. I w tym przypadku trzeba się liczyć z ograniczeniami: wspomniany pojazd może zostać wycofany z ruchu jedynie w związku z koniecznością wykonania naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Fakt ten jest potwierdzany przez właściciela pojazdu oświadczeniem składanym pod odpowiedzialnością karną.

Samochód osobowy może zostać czasowo wycofany z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania.

Koszt wycofania został ustalony przez Ministerstwo Infrastruktury na 80 zł za pierwsze trzy miesiące oraz 4 zł za każdy kolejny miesiąc.

Skip to content