Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Nowy inwestor w Tucznawie

Convert PL (spółka z kapitałem niemieckim) zainwestuje w Dąbrowie Górniczej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Tucznawie ponad 150 mln zł i zatrudni co najmniej 60 osób. Inwestor wygrał przetarg na zakup działki o pow. 13,6 ha, na której powstanie zakład produkujący tekturę falistą. To już piąty duży inwestor w Tucznawie.

Strefa inwestycyjna KSSE w Tucznawie cały czas się rozwija i przyciąga inwestorów stosujących najnowsze technologie produkcyjne.

– Cieszą nas kolejne inwestycje, zwłaszcza takie, które nie tylko dają nowe miejsca pracy i wpływają na rozwój gospodarczy miasta, a jednocześnie charakteryzują się niskim oddziaływaniem na środowisko – zaznacza Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Co szczególnie ważne, technologia produkcji tektury, która będzie wykorzystywana w dąbrowskim zakładzie będzie zupełnie inna od wytwarzania papieru i nie będzie powodowała uciążliwości charakterystycznych dla papierni. Proces produkcyjny będzie wykorzystywał minimalne ilości wody, a skrawki tektury uzyskane w procesie, będą ponownie używane w produkcji. Dzięki temu odpad będzie praktycznie bliski zeru, a oddziaływanie na środowisko niezwykle niskie.

Inwestor przeszedł już procedurę uzyskania decyzji środowiskowej. Ponadto, po jakości złożonej do przetargu oferty, widać jak bardzo jest to przemyślana inwestycja, dobrze wpisująca się w dynamiczny i zrównoważony rozwój miasta.

– Convert zainwestuje w Dąbrowie Górniczej na terenie KSSE w Tucznawie ponad 150 mln zł i zatrudni co najmniej 60 osób. Inwestor wygrał przetarg na zakup działki o pow. 13,6 ha pod budowę zakładu produkującego tekturę falistą – informuje dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Convert Paper to już piąty, pozyskany wspólnie z KSSE, duży inwestor na tym terenie. To młoda i dynamiczna firma z kapitałem niemieckim, działająca na rynku od 2005 r. Profil jej działalności, to produkcja i dystrybucja tektury litej i falistej. Convert Paper posiada ponad 300 klientów polskich i zagranicznych z branży poligraficznej. W Dąbrowie Górniczej wybuduje zakład produkujący tekturę falistą.

***

Strefa inwestycyjna w Tucznawie to 260 ha przygotowanych dla inwestorów terenów, z czego 128 ha wciąż jest przeznaczonych do sprzedaży. Strefa cały czas się rozwija. Miasto wybudowało nową drogę do kolejnych działek, a w górę pnie się fabryka SK Innovation. Na obszarze KSSE w Tucznawie działają ponadto NGK Ceramics Poland, Schade Polska i Outokumpu Distribution Polska.

SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. SK Innovation inwestuje pierwszy raz w Polsce. Do końca 2021 r. zatrudni co najmniej 300 pracowników. W nowym zakładzie, który powstanie na terenie w Dąbrowie Górniczej, inwestor będzie produkował 470 mln m kw. separatorów do baterii litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych.

NGK Ceramics Poland to japoński producent filtrów cząstek stałych do silników diesla z węglika krzemu, posiada trzy zakłady na terenie Polski. NGK w Dąbrowie Górniczej zatrudnia aktualnie ponad 1000 pracowników i zajmuje blisko 15 hektarów terenów inwestycyjnych w Tucznawie.

Wyroby ze stali będzie w Tucznawie wytwarzać Outokumpu Distribution Polska. Fiński inwestor przeznaczy 187 mln zł na budowę nowego zakładu i zatrudni co najmniej 40 pracowników.

Z kolei włoska firma Schade na terenie Tucznawy planuje zainwestować  41 mln zł i wybudować hale maszynowe dla usług logistycznych na działce o pow. 18 ha.

Skip to content