Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Dobre pomysły, innowacyjne projekty

29 listopada Pałac Kultury Zagłębia był miejscem, w którym biznesowymi koncepcjami dałoby się obdzielić niejedną firmę. Tam właśnie odbyła się gala finałowa konkursu „Twój model biznesowy”, a swoje propozycje zaprezentowali również uczestnicy młodzieżowego projektu „Twój pomysł – twoja innowacja”.

Do finałowego etapu projektu dla uczniów szkół średnich „Twój pomysł – twoja innowacja” dotarli reprezentanci Technicznych Zakładów Naukowych, II LO i V LO. Zadaniem każdej drużyny było przygotowanie koncepcji na biznesowe przedsięwzięcie i zbadanie go wśród potencjalnych klientów, m.in. poprzez social media. Tą drogą powstał projekt sklepu internetowego Gadżetarium, autorstwa uczniów TZN, agencji reklamowej AnimAD tworzącej filmy 2D i 3D, którą wymyślili uczniowie II LO, a także Centrum Sportu i Symulacji VR, stworzonego przez uczennice VLO, przeznaczonego do treningu jeździectwa, narciarstwa i innych aktywności z użyciem symulatorów. W ocenie jury to właśnie ten projekt, który opracowały Wiktoria Siudyka i Natalia Górska zasłużył na I miejsce. II przypadło Maksymilianowi Baranowskiemu, Szymonowi Siwcowi i Łukaszowi Malkowskiemu z TZN, którzy zdobyli też nagrodę publiczności. III pozycję zajęli Artur Grabara, Maciej Potrawa i Juliusz Tarasin z II LO.

Odpowiedzialna moda

– Na świecie mierzymy się z wielką nadprodukcją ubrań, z którą wiąże się m.in. ogromne zużycie wody. Branża odzieżowa generuje wielkie ilości odpadów i jest drugim co do wielkości sprawcą zanieczyszczeń środowiska. Do tego mamy niski recykling. Dominuje obieg linearny, czyli produkcja, użycie i wyrzucenie, zamiast cyrkularnego, gdzie produkt żyje dłużej i jest przetwarzany – tak o idei, która przyświeca jej biznesowi mówi Anna Dziechciarz, która zwyciężyła w konkursie „Twój model biznesowy”.

Zwyciężczyni aktualnie prowadzi sklep z wysokiej jakości, wyselekcjonowaną używaną odzieżą. W konkursie zaproponowała rozwinięcie działalności o przerabianie i personalizowanie ubrań, a z tekstylnych odpadów wykonywanie dodatków – gumek czy opasek. 

– Stawiam na produkt unikatowy, wysokogatunkowy, z dobrego i trwałego materiału – podkreśla Anna Dziechciarz.

– To bardzo ciekawy pomysł. Teraz dużo mówi się o zrównoważonym rozwoju, ale niestety często tylko się mówi. Pani pokazuje, jak naprawdę to wdrażać w życie – podkreślał dr Marcin Lis z Akademii WSB, przewodniczący jury.

II miejsce zajęły Aleksandra Dzida i Agata Bilińska, prowadzące Active Point, czyli centrum rozwoju dla mam i kobiet w ciąży. One dostały również nagrodę publiczności. III miejsce przypadło Marcie Biegańskiej, która zaproponowała przygotowanie kursu online wraz z ebookiem „BHP w małej firmie- strategia 3xU kompleksowe przygotowanie kontroli PIP”. Wyróżnienia trafiły do Pawła Barwińskiego, który zajmuje się modelowaniem 3D i zamierza rozszerzyć działalność o wykonywanie prototypów, a także do Dominika Rajczaka, który przygotował program zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży.

Główną nagrodą było 25 tys. zł. Zdobywczynie drugiego miejsca otrzymały 10 tys. zł i 10 tys. zł jako nagrodę publiczności. Pozostali uczestnicy dostali nagrody rzeczowe od sponsorów (m.in. bony na usługi księgowe, reklamowe czy edukacyjne).

Praktyczna lekcja przedsiębiorczości

– Oba przedsięwzięcia to najlepsza lekcja przedsiębiorczości, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Tych pomysłów bardzo dobrze się słuchało: dają dużo do myślenia i naprawdę mają rynkową siłę przebicia. Życzę wszystkim sukcesów i będę trzymał kciuki, żeby Wam się udało. Każdy z Was już sporo osiągnął przez to, że dotarł do finałowego etapu. Wszystkim gratuluję inwencji i determinacji. Wierzę, że dla wszystkich była to mocna dawka inspiracji, motywacji i energii do dalszego rozwoju. Tak buduje się przedsiębiorczość w naszym mieście – podkreślał Marcin Bazylak, prezydent miasta.

– Wszystkie pomysły są bardzo fajne, z dużą szansą na realizację, przez co obrady jury były zaciekłe obrady. Cieszę się, że w Dąbrowie Górniczej mamy już innowacyjne firmy, mamy też kolejne, które chcą dołączyć do tego grona. Takie podmioty m.in. decydują o rozwoju gospodarczym. Ważne, że również młodzieży nie brakuj pomysłów. Bardzo dobrze, że wszyscy mogą liczyć na wsparcie miasta czy Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości – zaznaczył dr Marcin Lis.

Konkurs „Twój model biznesowy” odbył się po raz czwarty. Głównym organizatorem było miasto.

Skip to content