Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Zagłębiowska Izba Gospodarcza stwarza możliwości i buduje relacje

Jesteśmy „jaskółką” nowego podejścia do roli biznesu w życiu miasta. Izbą gospodarczą, w której wiele się dzieje, która przyciąga przedsiębiorców i chętnie angażuje się w życie Dąbrowy Górniczej i regionu – mówi Piotr Gil, prezes Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej.

W 2020 roku dał się pan namówić na kierowanie Zagłębiowską Izbą Gospodarczą. Co stało za tą decyzją?

– W Dąbrowie Górniczej, ale i całym Zagłębiu Dąbrowskim jest wiele prężnie działających i rozwijających się przedsiębiorstw. Brakowało jednak organizacji, która odważnie zintegruje środowisko biznesowe
i będzie gotowa wyjść poza region, ale też  czerpać z międzynarodowych i polskich inspiracji. Uznałem, że jako przedstawiciele biznesu w pełni zasługujemy na nowoczesną i prężnie działającą izbę gospodarczą. W życiu kieruję się zasadą „jeśli masz pomysł, to go zrealizuj”, więc po prostu przystąpiłem do realizacji planu. Miałem ogromne szczęście, bo nie trzeba było zaczynać od nowa. W Dąbrowie Górniczej od prawie 30 lat funkcjonuje Zagłębiowska Izba Gospodarcza, w której drzemie olbrzymi potencjał: wspaniały zespół, a przede wszystkim rosnąca liczba firm, które przystępują do naszej organizacji. Dziś to blisko 60 podmiotów, z czego coraz więcej średnich i dużych przedsiębiorców. To dla nas znak, że widzą realną korzyść z członkostwa w ZIG i współpracy z nami.

Jaką rolę pełni więc dziś i co oferuje przedsiębiorcom ZIG?

– Przede wszystkim integrujemy biznes, ale również – w myśl hasła ZIG – pokazujemy, że „tu są możliwości”. Mamy na myśli możliwości rozwoju dla biznesu w regionie i cieszymy się, że pojawiający się w Zagłębiu Dąbrowskim inwestorzy też je dostrzegają. Coraz chętniej właśnie tutaj realizują swoje plany rozwoju. Bardzo często, szukając kontaktów, dostawców usług czy wykonawców, swoje pierwsze kroki kierują do Urzędu Miejskiego i do ZIG. Właśnie tak definiuję rolę nowoczesnej izby gospodarczej: stwarza możliwości i buduje relacje. Spotykamy się, dzielimy wiedzą, inspirujemy do rozwoju, ale też działamy na rzecz lokalnej społeczności czy osób, które tego potrzebują. Mam tu na myśli nie tylko bale charytatywne, które wpisały się już w tradycję Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej, ale chociażby zbiórki dla rodzin z Ukrainy, które w związku z wojną znalazły schronienie w naszym regionie. Przedsiębiorcy ZIG zareagowali błyskawicznie, gdy trzeba było wesprzeć miasto w organizacji bezpiecznego schronienia dla Ukraińców. Przedstawiciele branży budowlanej dostarczali materiały, pojawiły się materace do łóżek, lodówki, naczynia i inne niezbędne przedmioty. Byłem pełen podziwu dla zaangażowania naszych firm. Poza oficjalnymi spotkaniami czy wsparciem na rzecz społeczności lokalnej spotykamy się również prywatnie. Wielu z nas, na co dzień poważnych, zabieganych przedsiębiorców, łączą również pasje. Jedni tańczą argentyńskie tango, inni spotykają się, by  pojeździć na rowerze.

Widocznym znakiem obecności ZIG w przestrzeni publicznej jest tymczasowa siedziba izby na terenie Fabryki Pełnej Życia.

– Jeden z dziennikarzy zażartował, mówiąc: „srebrna, a skromna”. Tak naprawdę tymczasowa siedziba ZIG to dla mnie znak nowej jakości Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej i społeczności, która wokół niej rośnie. W dodatku lokalizacja ZIG na terenie Fabryki Pełnej Życia, która staje się nowym centrum Dąbrowy Górniczej, ma w sobie pewien wymiar symboliczny. Jesteśmy „jaskółką” nowego podejścia do roli biznesu w życiu miasta. Izbą gospodarczą, w której wiele się dzieje, która przyciąga przedsiębiorców i chętnie angażuje się w życie Dąbrowy Górniczej i regionu. Do tego  budujemy relacje ze społecznością lokalną i z uśmiechem obserwujemy, jak to nowe podejście staje się inspiracją dla innych instytucji otoczenia biznesu. Tymczasowa siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej to dobra architektura. Autorką projektu jest Marlena Wolnik z zespołem MWArchitekci, który zdobywa uznanie w prestiżowych, międzynarodowych konkursach architektonicznych. Liczymy jednak, że docelowy adres ZIG będzie się znajdować w jednym z obiektów, które powstać mają na terenie Fabryki Pełnej Życia. Mamy nadzieję, że jak najszybciej.

Można powiedzieć, że ZIG stał się ambasadorem projektu Fabryki Pełnej Życia.

– Z pewnością nie tylko w kontekście biznesowym. Na spotkania, szkolenia i warsztaty w ZIG przyjeżdżają przedsiębiorcy z całej Polski. Dla wielu jest to pierwszy kontakt z Fabryką Pełną Życia i wizyta w postindustrialnej przestrzeni dawnej Fabryki Obrabiarek „Defum”. Cieszymy się, że wspieramy w ten sposób rozwój nowego centrum miasta. Zresztą zbliża się 15 września, a wraz z nim druga edycja Business Meet Up,  jedynego takiego wydarzenia dla przedsiębiorców. To kolejna duża inicjatywa ZIG we współpracy m.in. z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej. W zeszłym roku przyciągnęliśmy do Fabryki Pełnej Życia ok. 500 osób, w tym Rafała Sonika czy Iwonę Guzowską i wielu innych prelegentów, którzy dzielili się z uczestnikami doświadczeniami w zakresie rozwoju przedsiębiorstw czy etyki w biznesie.

W zeszłym roku hasło Business Meet Up brzmiało „Tu są możliwości”. Już wiemy, że to element nowej strategii działania ZIG. Jak będzie podczas drugiej edycji?

Teraz wydarzenie zaprojektowaliśmy wokół hasła „W dobrych relacjach”, czyli idziemy krok dalej. Chcemy pokazać, że sukcesu w biznesie i w życiu nie buduje się w pojedynkę. I znów podchodzimy do tematu wielowymiarowo: mówimy o relacjach z samorządami, środowiskiem nauki, projektantami, startupami, ale także o relacjach z ekologią i klimatem. Wśród gości jest m.in. Robert Korzeniowski, lekkoatleta, chodziarz i czterokrotny mistrz olimpijski, który podzieli się z nami receptami na sukces w sporcie i biznesie. Zaprosiliśmy też praktyków, jak choćby Rafała Bednarczyka, który reprezentuje jeden z największych funduszy inwestycyjnych na świecie, czyli Advent International/Circap Polska. W naszym kraju znany m.in. z inwestycji w InPost. W ujęciu globalnym fundusz zainwestował już ponad 66 miliardów dolarów. Jak się inspirować i uczyć, to od najlepszych. Chcemy przyciągnąć do Dąbrowy Górniczej, do Zagłębia Dąbrowskiego znane marki i nazwiska. Udział w Business Meet Up jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować.

W przyszłym roku ZIG będzie świętował 30-lecie istnienia. Czy na tę okoliczność izba stawia przed sobą jakieś szczególne cele/wyzwania?

– Jubileusz zobowiązuje. Z pewnością z jeszcze większą energią będziemy działać na rzecz rozwoju społeczności przedsiębiorców skupionych wokół Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej. Wychodzimy do biznesu spoza regionu, bo wierzymy, że sporo możliwości czeka na nas również poza Zagłębiem Dąbrowskim.

Rozmawiał Piotr Purzyński

BUSINESS MEET UP w Fabryce Pełnej Życia

Business Meet Up to jedyne takie wydarzenie dla przedsiębiorców w regionie. Bezpłatne szkolenia i warsztaty (m.in. z zakresu kreowania wizerunku, ekspansji zagranicznej czy roli procesu projektowania w biznesie). Do tego inspirujące debaty i wystąpienia na temat znaczenia relacji z miastami, uczelniami, startupami w rozwoju biznesu. Kluczową rolę podczas Business Meet Up odgrywać będzie specjalna strefa, w której oprócz prezentacji partnerów i sponsorów będzie można nawiązać relacje i zdobyć nowe kontakty.

Business Meet Up odbędzie się 15 września na terenie Fabryki Pełnej Życia. Szczegółowy program i rejestracja: www.zigbmu.pl

Rozmowa ukazała się w sierpniowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Skip to content