Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

W sobotę w UM będzie można otrzymać PESEL

W najbliższą sobotę, 26 marca, w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej odbędzie się dyżur, w czasie którego obywatelom Ukrainy nadawane będą numery PESEL.

Dyżur potrwa od godz.8 do 13. Zapisy na niego nie są prowadzone, obsługiwane będą osoby, które pojawią się w sobotę w UM. Tak jak w pozostałe dni, na miejscu będzie można bezpłatnie wykonać zdjęcie do dokumentów. Obecni będą też tłumacze.

– Obsługa prowadzona będzie na 11 stanowiskach. Z Urzędu Wojewódzkiego otrzymaliśmy właśnie 5 zestawów komputerów, drukarek i skanerów o które wnioskowaliśmy już wcześniej. Do tego dołożymy sprzęt na co dzień wykorzystywany przy realizacji innych usług, m.in. przyjmowania wniosków o dowód osobisty. Szacuję, że w sobotę będziemy w stanie obsłużyć ok. 120 – 150 osób  – wyjaśnia Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.

Wcześniej, bez dodatkowego sprzętu przekazanego przez władze centralne, w dąbrowskim urzędzie uruchomiono cztery stanowiska do obsługi obywateli Ukrainy. Do czwartku w Dąbrowie Górniczej numer PESEL uzyskało 507 uchodźców. Jak wcześniej podkreślał naczelnik Gradzik, wydział kadrowo i organizacyjnie przygotowany był na pracę w szerszym zakresie. Na przeszkodzie stał jednak brak urządzeń. Teraz, po doposażeniu, w tygodniu obsługa może odbywać się na 7 stanowiskach.

W dąbrowskim urzędzie obecni są tłumacze, którzy w razie problemów pomagają porozumieć się czy wyjaśnić wątpliwości. W czasie gdy dorośli wypełniają formularze albo załatwiają swoją sprawę, dzieci mogą korzystać z kącika z kolorowankami.

W czasie pracy UM, uchodźcy mogą bezpłatnie robić zdjęcia do dokumentów.

Aby otrzymać numer PESEL, wymagane są: wniosek o nadanie numeru PESEL, dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, fotografia w rozmiarze 35 x 45 mm.

TUTAJ można pobrać druki wniosków o nadanie PESEL

Posiadanie numeru PESEL uprawnia do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Umożliwia też podjęcie pracy czy założenie działalności gospodarczej. Na złożenie wniosku o nadanie numeru, obywatele Ukrainy mają 60 dni od momentu wjazdu na teren Polski.

Termin wizyty na pozostałe dni można umawiać telefonicznie pod numerem 32 295 67 16 albo na miejscu w Urzędzie Miejskim.

Skip to content