Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

W rok dworzec kolejowy w centrum przeszedł wielką przemianę

Efekty rozpoczętych przed rokiem prac dobrze obrazuje odnowiona już elewacja oraz prowadzony właśnie montaż poszycia dachowego.

Przebudowa nieczynnego i zniszczonego budynku dworca w centrum Dąbrowy Górniczej rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku od prac rozbiórkowych i konstrukcyjnych, jak wzmocnienie fundamentów oraz wykonanie nowych stropów i więźby dachowej.

– Obecnie na szczycie budynku trwa montaż poszycia dachowego – mówi Bartłomiej Sarna z Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP SA.

2022.12.03 DG - Centrum. Remont budynku dworcowego centrum przesiadkowego "DG - Centrum". FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Co najbardziej zwraca dziś uwagę to elewacja, która przeszła renowację. W budynku wstawiono również okna odtworzone na wzór historycznych.

– Obecnie większość prac koncentruje się wewnątrz budynku, gdzie trwają roboty wykończeniowe. Rozprowadzane są instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne oraz wykonywane posadzki oraz tynki na ścianach. W najbliższym czasie prace wykończeniowe będą kontynuowane – mówi Bartłomiej Sarna.

Miasto wynajęło na dworcu powierzchnie pod biura

Dzięki przebudowie dawny dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej nie tylko odzyska historyczny blask, ale też będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa i dostępności.

W budynku – obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych – planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Ten argument wiele znaczył przed wielu laty, gdy władze miasta namawiały PKP do wpisania dworca na listę realizowanych inwestycji.

– Wynajęliśmy bardzo dużą część powierzchni pod funkcje publiczne: przeniesie się tutaj Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, którego siedziba obecni mieści się na ul. 3 Maja – mówi Marcin Bazylak.

Dworzec przyjazny środowisku

Przedstawiciele PKP podkreślają, że na dworcu wdrożonych zostanie wiele rozwiązań przyjaznych środowisku: w budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet.

Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a stolarka okienna i drzwiowa charakteryzować się ma niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej.

Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wartą 15,62 mln zł brutto inwestycję PKP SA zleciły wrocławskiej spółce Berger Bau Polska. Projekt przebudowy dworca opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania.

2022.12.03 DG - Centrum. Na placu budowy centrum przesiadkowego "DG - Centrum". FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Prace przy modernizacji dworca mają się zakończyć w połowie 2023 rok. Pół roku wcześniej do odbioru zostanie zgłoszone centrum przesiadkowe, którego budowa jest częścią nowego układu drogowo-torowego w centrum. Wspólną inwestycję miasta i spółki PLK za 229 mln zł realizują dąbrowskie spółki Nowak-Mosty i Complex Dąbrowa Górnicza.

Skip to content