Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza

Dołącz do 3,6 mln użytkowników PUE – kontaktuj się z ZUS przez internet

Nie musisz wychodzić z domu, by wysyłać wniosek do ZUS, sprawdzić czy podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu bądź zdrowotnemu, albo samodzielnie pobrać niektóre dokumenty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do założenia profilu na swojej Platformie Usług Elektronicznych. Można to zrobić samodzielnie i z domowego komputera.

W obecnej sytuacji chodzi o bezpieczeństwo nas samych, ale też osób, z którymi mieszkamy, pracujemy, czy spotykamy się podczas niezbędnych zakupów. Akcja „zostań w domu” ma sens. Dlatego jeśli nie musimy wychodzić na zewnątrz, zastosujmy się do zaleceń. Wiele spraw możemy załatwić przez interenet, także tych urzędowych.

Korzyści z profilu PUE

– W związku z zagrożeniem koronawirusem zachęcamy naszych klientów do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych. Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu – przez internet – za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Jest to bardzo proste i nie zabiera wiele czasu – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Obecnie profil PUE ma już ponad trzy miliony sześćset tysięcy klientów. Właśnie teraz wielu klientów docenia to, że może kontaktować się z ZUS przez internt. Dzięki profilowi PUE można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Profil pozwala także samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń.  Jeśli zmienimy bank, do którego ma być przekazywana emerytura, renta lub zmienimy adres zamieszkania – wówczas możemy przez Internet złożyć wniosek o zmianę danych.

– Z naszej platformy mogą korzystać ubezpieczeni, świadczeniobiorcy i przedsiębiorcy. I to właśnie płatnicy składek są największą grupą użytkowników PUE. Przedsiębiorcy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych składają dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Samodzielnie generują też niektóre dokumenty, m.in. informację o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń bądź zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek – dodaje rzeczniczka.

Jak założyć profil PUE

Założenie profilu PUE jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy mieć dostęp do Internetu w domu, wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, czy podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego). Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej (jeśli konto jest w banku, który zawarł z ZUS porozumienie). Można to zrobić:

  • przez stronę www.zus.pl – przy wyborze sposobu rejestracji należy kliknąć w ikonę swojego banku,
  • bezpośrednio ze strony swojego banku.

– Mając już założone konto na Platformie Usług Elektronicznych, będziemy mogli kontaktować się z ZUS-em elektronicznie, nie wychodząc z domu. Jest to ważne szczególnie teraz w trakcie pandemii koronawirusa – dodaje rzeczniczka.

Warto wiedzieć

Przedsiębiorca, który zatrudnia powyżej pięciu osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

Beata Kopczyńska – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Skip to content