Invest in DG

Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Aglomeracji Górnośląskiej, która skupia czternaście miast województwa śląskiego (najbardziej zurbanizowanego obszaru w Polsce, stolica województwa-Katowice).

ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska Pon - Śr 7:30 - 15:30, Czw 7:30 - 18:00, Pt 7:30 - 13:00 +48 32 295 69 90 inwestor@dg.pl +48 32 295 67 10 przedsiebiorca@dg.pl

Invest in Dąbrowa Górnicza

Aleja Zagłębia Dąbrowskiego zostanie częściowo zamknięta dla ruchu

Zamknięcie dla ruchu alei Zagłębia Dąbrowskiego na około 200-metrowym odcinku sprawi, że od 13 stycznia kierowcy będą korzystać z objazdów. Wyjątkiem będą autobusy, które nadal będą obsługiwać przystanek Dąbrowa Górnicza Gołonóg Dworzec PKP.

Zamknięcie alei to kolejny etap budowy nowego układu komunikacyjnego w rejonie stacji w Gołonogu. Najważniejszy element nowych rozwiązań to wiadukt/tunel pod torami i dwa ronda na skrzyżowaniach Parkowej z Wczasową i Uklańskiego z aleją.

13 stycznia na około 3 miesiące zamknięte zostaną obie jezdni alei Zagłębia Dąbrowskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Uklańskiego (dawna Piecucha) do firmy Guhring.

– W trakcie zamknięcie alei budowana będzie kanalizacja deszczowa. Ze względu na głębokie wykopy na wewnętrznych pasach obu jezdni, na zamkniętym odcinku dopuścimy tylko ruch autobusów. Umożliwimy również dojazd do działających w tym rejonie firm – mówi Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych.

W efekcie zamknięcia, do uruchomionego w listopadzie tymczasowego przejazdu przez tory przez ulicę Uklańskiego dojedziemy tylko od strony ul. Piłsudskiego, zaś objazd do alei Zagłębia Dąbrowskiego wytyczony zostanie ul. Uklańskiego, Piłsudskiego i Wybickiego.

– Z myślą o kierowcach korzystających z objazdu powstanie przewiązka, która umożliwi przejazd w lewo z ulicy Wybickiego w aleję Zagłębia Dąbrowskiego – dodaje Zbigniew Kubik.

Po wybudowaniu kanalizacji deszczowej docelowo aleja na zamkniętym odcinku zyska nową podbudowę i nawierzchnię. W kolejnym etapie budowane będzie rondo na skrzyżowaniu z Uklańskiego.

Budowie nowego układu drogowego towarzyszy budowa nowego układu torowego: przy budynku dworca powstaje już peron nr 2, peron nr 1 powstanie od strony ul. Parkowej. Obie strony połączy przejście podziemne pod torami, a w miejscu starego peronu powstanie rezerwa pod dwa tory kolei metropolitalnej.

Warte 67,5 mln zł wszystkie prace w Gołonogu – zlecone firmie Nowak-Mosty – mają się zakończyć w grudniu 2022.

Skip to content