TŁO
1
2
3
4
RSS
Miejsce silnego wzrostu

Potencjał gospodarczy miasta i regionu

O gospodarce Dąbrowy Górniczej w dużej mierze decyduje działalność 17 największych przedsiębiorstw, w których zatrudnienie przekracza 250 pracowników. Drugą grupę stanowią 123 firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników. 163 firm to przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym (m.in. japoński, indyjski, francuski, włoski, szwajcarski, niemiecki, belgijski, austriacki, hiszpański, chiński).


Po latach dominacji górnictwa, hutnictwa, branży koksowniczej czyli przemysłu ciężkiego, tradycyjnego, znaczenia zaczyna nabierać sektor usługowo-przetwórczy. Dominantami rynku pozostają: potentat stalowy ArcelorMittal Poland S.A., Koksownia „Przyjaźń" Grupy JSW KOKS S.A., Huta Bankowa Sp. z o.o. oraz STALPROFIL S.A.

 

To znane marki, które stanowią siłę napędową dąbrowskiej gospodarki. Pomimo działania w sektorze tradycyjnej gospodarki, dąbrowskie przedsiębiorstwa inwestują w nowości technologiczne, posiadają własne laboratoria, gdzie prowadzą analizy i badania, zmieniają produkcję na nowoczesną i ekologiczną.

 

W ciągu ostatnich 15 lat silnie zaznacza się obecność przedsiębiorstw branży budowlanej, producentów szkła, branży motoryzacyjnej, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz branży elektronicznej i spożywczej. Dzięki korzystnemu usytuowaniu miasta oraz obecności Terminalu Przeładunkowego w Sławkowie, który umożliwia dogodny transport koleją towarów na Ukrainę i do Rosji oraz Azji, w tym do Chin, Dąbrowa Górnicza zaznacza swoją obecność na mapie ważnych centrów logistycznych.

 

Miasto, dysponując atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi i szerokim zasobem kadr, daje duże możliwości rozwijania przedsięwzięć biznesowych. Priorytetowo traktuje te, które sprzyjają aktywizacji gospodarczej, są oparte na nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologiach oraz nowatorskie inicjatywy w sferze rekreacji i turystyki.

 

Ponad 187 ha na terenie miasta objętych jest Katowicką Specjalna Strefą Ekonomiczną – Podstrefą Sosnowiecko-Dąbrowską. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na uruchomienie inwestycji na terenach umiejscowionych w strefie mogą liczyć na specjalne ulgi. Również miasto wychodzi naprzeciw nowym inwestycjom. Dla przedsiębiorców tworzących na terenie Dąbrowy Górniczej inwestycje i nowe miejsca pracy przygotowano uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości, powstałe budynki lub ich części.

 

Dużą rolę w rozwoju gospodarczym i przyciąganiu nowych inwestycji odgrywaja Centrum Targowo-Konferencyjne Expo Silesia w Sosnowcu – organizator wielu imprez wystawienniczych.

 

Najważniejsze przedsiębiorstwa:

 

Przemysł stalowy i hutniczy
ArcelorMittal Poland S.A.
ArcelorMittal Service Group Sp. z o.o.
STALPROFIL S.A.
ThyssenKrupp Stal Serwis Polska
Benteler Distribution Poland
Huta Bankowa Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Remontowo – Handlowe "BOBREK" Sp.J.

 

Przemysł wydobywczy, górniczy i koksowniczy
Koksownia "Przyjaźń", Zakład JSW KOKS S.A.
Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych DAMEL S.A.
PPUH „Dolomit” Kopalnia Ząbkowice S.A.

 

Tworzywa sztuczne
GTX HANEX Plastics Sp. z o.o.
WADER - WOŹNIAK Sp. z o.o

 

Elektronika precyzyjna i informatyka
Mikromed Sp. z o.o.
EQ System Sp. z o.o.

 

Materiały budowlane
EKOCEM, zakład Górażdże Cement S.A.
URSA Polska Sp. z o.o.
HOBAS Polska Sp. z o.o.
FINAL S.A.
FEIDAL Polska Sp. z o.o.

 

Narzędzia i przemysł maszynowy
GUHRING Polska Sp. z o.o
Johnson Electric Poland Sp. z o. o.

 

Przemysł samochodowy
Brembo Poland Sp. z o.o.
Ficomirrors Poland Sp. z o.o.
Koide Poland Sp. z o.o.
Mecacontrol Polska

NGK Ceramics Polska Sp. z o.o.

 

Logistyka i magazyny
Prologis Park / Fiege Sp. z o.o.
Polonia logistyka
VTR Logistics  Sp. z o.o.
PAGO

 

Produkcja szkła

Saint - Gobain Innovative Materials  Polska Sp. z o.o.


Szczególnie polecamy

Teren przemysłowo - usługowy TUCZNAWA

Lokalizacja: nieruchomość gruntowa niezabudowana położona w peryferyjnej dzielnicy miasta – Tucznawie. W otoczeniu zakłady przemysłowe...

>> więcej

Konkurs o Nagrodę Gospodarczą im. Karola Adamieckiego rozstrzygnięty

Znamy już laureatów Konkursu o Nagrodę Gospodarczą im. Karola Adamieckiego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Gali...

>> więcej

W Dąbrowie o motoryzacji na wysokich obrotach.

Trzecia edycja konferencji pn. \"Dąbrowa Górnicza – Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive – Kierunek Dąbrowa G&oacut...

>> więcej

Program Młody Przedsiębiorca w Dąbrowie Górniczej

Jak skutecznie dobrać zestaw narzędzi marketingu online dla młodej firmy? Jak mierzyć efektywność działań marketingowych? Czy działania wize...

>> więcej

Przydatne linki

Facebook